Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2023 20:04

Volleyleague: Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του ΟΦΗ στο "Δ.Βικέλας" για την 15η αγωνιστική της Volleyleague και έτσι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ανεβαίνοντας στους 27 βαθμούς.

Με πίεση από το σερβίς, καλές αλληλοκαλύψεις και ποικιλία στην επίθεση, ο Φοίνικας κυριάρχησε πλήρως απέναντι στους αντιπάλους του κερδίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει ζωντανό τον στόχο της τετράδας.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ, ως MVP της 10ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι

Στους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 5-5. Με δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ και Φρομ έγινε το 7-5, ο ΟΦΗ όμως με αιχμή του δόρατος τον Τζιουμάκα, ισοφάρισε στο 10-10. Στο 15-14 μπήκε ο Φρομ στη θέση του σερβίς και εξασφάλισε “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα, αφού πήρε δύο άσσους και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα για το 18-14 και στη συνέχεια με άουτ του Ντεμιρτζί έγινε το 19-14. Ο ρυθμός ανακόπηκε με τα χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες, για να έρθει ωστόσο ο αρχηγός του Φοίνικα και με δύο επιθέσεις να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Ιερεζουέλο και Κλίνκενμπεργκ δημιούργησαν το 5-1 στο ξεκίνημα του β’ σετ, ενώ ο Φρομ με εντυπωσιακές άμυνες έδινε συνέχεια στις φάσεις για τον Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τη μείωση της διαφοράς, κάτι που έγινε στο 6-4 με τον Μπλούμπεργκς, ο Φοίνικας όμως είχε ρυθμό και επιλογές στην επίθεση, ενώ και η άμυνά του έδινε ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Και πάλι ο Κλίνκενμπεργκ οδήγησε την ομάδα, για το 15-9, ενώ με εντυπωσιακές φάσεις διαρκείας έγινε το 20-12 με τον Χαραλαμπίδη. Παρότι ο ΟΦΗ πίεσε εκ νέου, και με τον Τζιουμάκα από το σερβίς έφτασε μέχρι το 23-20, ο Μιχάλοβιτς “καθάρισε” το σετ με 25-20.

Αντίστοιχο το έργο και στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου ο Φοίνικας μπήκε στη θέση του οδηγού μετά το 5-5, αναγκάζοντας μάλιστα τον ΟΦΗ σε πολλά λάθη τόσο από το σερβίς, όσο και κοντά στο φιλέ. Το 10-9 που ήρθε με τον Βαϊόπουλο, έγινε 16-10, με τον Παπαλεξίου να παίρνει σημαντικούς πόντους, ενώ το προβάδισμα διευρύνθηκε όσο προχωρούσε το σετ. Το 18-12 έγινε με pipe του Κλίνκενμπεργκ, ο Μιχάλοβιτς στη συνέχεια πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-17 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μανωλάκη και άουτ σερβίς του Μπλούμπεργκς για το 25-19.

Διαιτητές: Νικάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.