Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022 22:37

K20: Νίκη του ΑΜΣ Φιλωτίου κόντρα στον ΑΟ Θήρας που «ρέφαρε» με τον Απόλλωνα Νάξου [pics-vid]

Μεγάλη νίκη με 3-1 σετ για τα κορίτσια του ΑΜΣ Φιλωτίου στο ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας μετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση του βόλλευ χθες το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο Νάξου.

Ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 18-25 όμως τα κοριτσια του Δημήτρη Τσακωνιάτη έβγαλαν αντίδραση στο 2ο σετ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν τελικά να πάρουν το σετ με αντεπίθεση διαρκείας με σκορ 25-22.

Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα όμως ξανά οι γηπεδούχες  έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να φτάσουν στο 25-18.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Φιλωτίου με σύμμαχο την καλή ψυχολογία κατάφερε να επικρατήσει με 25-17  φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΜΣ Φιλωτίου (Τσακωνιάτης): Ψαρρά Κ., Λετσόϊ, Ιωάννου, Ψαρρά Μ., Καλκάνη, Φραγκουλοπούλου, Τσατσούλα, Γρατσία, Σαρλάνη, Καραπάτη, Κιόσκου, Τάκου

ΑΟ Θήρας (Κατσαρός): Ζαράνη, Παζάλου, Μηνδρινιού, Μάτα, Πελέκη, Καραμολέγκου, Κωνσταντίνου, Ξηφανταράκη Ε., Ξηφανταράκη Α., Ψωμιάδη, Πατηνιώτη Γ., Πατηνιώτη Μ., Μπουρίκα, Δακορώνια

Στο δεύτερο παιχνίδι για την ίδια κατηγορία που έγινε το πρωί της Κυριακής ο ΑΟ Θήρας νίκησε τον Απόλλων Νάξου με 0-3 σετ, καλύπτοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα όπου είχε ηττηθεί με 3-0 στη Σαντορίνη.

Στο παιχνίδι που έγινε στη Τήνο ο Φοίνικας επικράτησε με 0-3 του Ποσειδώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΗΠΕΔΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/11/2022 12:45 ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΤΗΝΟΥ-ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ20 ΑΚ ΤΗΝΙΑ 1895 0-3(19-25,16-25,22-25)
19/11/2022 21:30 ΑΜΣ ΖΕΥΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ-ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ20 ΔΑΚ ΝΑΞΟΥ 3-1(18-25,25-22,25-18,25-17)
20/11/2022 9:30 ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΝΑΞΟΥ-ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ20 ΔΑΚ ΝΑΞΟΥ 0-3(23-25,25-27,16-25)

Φωτογραφίες από τον αγώνα (Ευγενία Τσάφου):

Το βίντεο του αγώνα

Η ανακοίνωση του ΑΟ Θήρας:

Την πρώτη νίκη πανηγύρισαν οι νεανίδες του Α.Ο. Θήρας κερδίζοντας τις νεανίδες του Απόλλωνα Νάξου στον αγώνα που έδωσαν σήμερα Κυριακή 20 Νοεμβρίου στις 9 το πρωί στο ΔΑΚ της Νάξου.

Με τα σετ να διαμορφώνονται 25-23, 27-25, 25-16 οι νεαρές αθλήτριες του Α.Ο. Θήρας επικράτησαν των κοριτσιών του Απόλλωνα , παρότι το προηγούμενο βράδυ στο πρώτο παιχνίδι οι νεανίδες του Α.Ο Θήρας,
στον αγώνα με το Φιλώτι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά δεν κατάφεραν να επικρατήσουν με το παιχνίδι να χάνεται στις λεπτομέρειες και να τελειώνει λίγο πριν τα μεσάνυχτα.

Η Διοίκηση του Α.Ο. Θήρας συγχαίρει τις νεαρές αθλήτριες της ομάδας μας και ευχαριστεί τις οικογένειές τους για τη στήριξή τους, ενώ δεσμεύεται οτι θα στηρίζει κάθε προσπάθειά τους στο πλαίσιο των αγωνιστικών και προπονητικών τους υποχρεώσεων.