Σάββατο, 05 Νοεμβρίου 2022 22:39

Άνετη νίκη για τον Φοίνικα Σύρου κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Πήγασου Πολίχνης στην Ερμούπολη για την 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Με υπεροπλία σε όλες τις θέσεις και χαρακτηριστική πολυφωνία στην επίθεση, ο Φοίνικας “καθάρισε” το παιχνίδι κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Οι άμυνες που έφεραν πολλές φάσεις διαρκείας και απολαυστικό παιχνίδι ήταν το κοινό στοιχείο των δύο ομάδων, η ανωτερότητα ωστόσο του Φοίνικα σε όλα τα επίπεδα, δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία θα ψάξει τους πρώτους της πόντους την επόμενη αγωνιστική, κόντρα στον Άθλο, ο οποίος έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό “κλέβοντας” πόντο στην Ορεστιάδα (2-3).

Το παιχνίδι

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με ένα 4-1 θέλοντας να επιβάλει ρυθμό και παίζοντας κυρίως πρώτο χρόνο, ενώ ο Πήγασος είχε αρκετά χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα αυτό. Η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους ωστόσο ο Φοίνικας ήταν σε ρόλο οδηγού μέχρι τα μισά του σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο στο 11-10 με τον Μπαρέτο, ο Κλίνκενμπεργκ στη συνέχεια με δύο πόντους έκανε το 14-12 για τον Φοίνικα, ενώ στο 15-15 ο Πήγασος ισοφάρισε με μπλοκ του Αρμενάκη. Ο Φοίνικας έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο 15-16 και παρότι η διαφορά παρέμεινε στον πόντο μέχρι το 20-20, οι επιθέσεις από Κλίνκεμπεργκ και Μιχάλοβιτς έφεραν την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Αντίστοιχη εικόνα και στο δεύτερο σετ στο οποίο ο Φοίνικας μπήκε πιο αποφασισμένος και ουσιαστικός στα τελειώματά του, κυρίως με τον Φρομ από την pipe στους πρώτους πόντους του σετ. Έτσι έγινε το 8-6, ενώ το μοίρασμα του Γαλιώτου σε όλες τις θέσεις έδωσε πολυφωνία στην επίθεση του Φοίνικα, που δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει τη διαφορά μέχρι και το 18-11. Για τους φιλοξενούμενους ο αρχηγός, Αργύρης Μαυροβουνιώτης ήταν αυτός που επωμίστηκε το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, η ανωτερότητα του Φοίνικα σε όλα τα επίπεδα ωστόσο δεν επέτρεψε πολλά περιθώρια και έτσι με δύο μπλοκ από Γαλιώτο και Χαραλαμπίδη, έγινε το 25-18.

Ο Πήγασος μπήκε στο τρίτο σετ για την ύστατη προσπάθεια να μειώσει στο σκορ, η πίεση αυτή όμως οδήγησε σε πολλά αβίαστα λάθη και νεύρα την ομάδα της Πολίχνης, η οποία μεν προηγήθηκε 5-6 με τον Κανέλλο, η ισοφάριση όμως ήρθε άμεσα στο 6-6. Από το 10-10 ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ προκαλώντας προβλήματα στη λειτουργία του Πήγασου. Η διαφορά ήταν διαρκώς αυξανόμενη και έτσι ήρθε άνετα το 25-20.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.