Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 23:57

Ήττα στις λεπτομέρειες στη Λαμία για τον ΑΟ Θήρας

Μία ανάσα από την ανατροπή της πρεμιέρας της Volleyleague έφτασε στο συναρπαστικό αγώνα του «Χαλκιοπούλειου» ο Α.Ο Θήρας, ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον τοπικό Α.Ο. Λαμίας 2013, παρά τους περισσότερους συνολικά κερδισμένους πόντους (99-108), γνώρισε τελικά έπειτα από δύο ώρες παιχνιδιού, την ήττα στα σημεία με 3-2 (25-23, 25-22, 15-25, 19-25, 15-13).

Η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε με 2-0 σετ, με την Περέιρα να πετυχαίνει μέχρι εκείνο το σημείο τους 12 από τους 20 συνολικά πόντους της στην αναμέτρηση. Ο Α.Ο. Θήρας έβγαλε αντίδραση, έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά στις λεπτομέρειες, δεν κατάφερε να συνδυάσει τη ν φετινή του πρεμιέρα με νίκη.

Διαιτητές: Χλωρός, Κουτσής, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Μπόλης, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-17, 25-22
3ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25
4ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 19-25
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Α.Ο. Λαμίας 2013 προήλθαν από 10 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-22, 15-25, 19-25, 15-13) σε 124'

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 6 (3/13 επ., 3 άσσοι), Μέμπους 2 (2 άσσοι), Περέιρα 20 (17/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 24% υπ. - 12% άριστες), Λίβινγκστον 19 (15/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Μητακίδου 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 65% υπ. - 41% άριστες), Κτιστάκη, Γκόλτσιου 3 (3/13 επ., 55% υπ. - 55% άριστες), Σουλιώτη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 10 (10/32 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Μερκάδο 23 (21/56 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (2/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Μπελιά (λ), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στη Λαμία. Εμείς παλέψαμε για κάθε μπάλα. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε περισσότερα λάθη που μας στοίχισαν. Στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή στο παιχνίδι μας, πήγαμε το ματς στο 5ο σετ, που κρίθηκε σε κάποιες καθοριστικές μπάλες. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τον αγώνα και την επιθυμία της για νίκη. Αύριο είναι μια νέα μέρα, θα πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε και να προχωρήσουμε στα επόμενα παιχνίδια».