Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2022 22:40

Φιλική ήττα για τον Φοίνικα στη Σύρο απέναντι στον Ολυμπιακό

Χαρακτήρα επίσημου και όχι φιλικού είχε η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον Φοίνικα Σύρου ONEX και τον Ολυμπιακό, στο πρώτο εκ των δύο φιλικών μεταξύ των δύο ομάδων στη Σύρο.

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού με τις βασικές τους εξάδες (ο Ολυμπιακός έπαιξε με λίμπερο τον Δαλακούρα), με τους ''Ερυθρόλευκους'' να παίρνουν τη νίκη με 3-1 μετά από αμφίρροπη μάχη μπροστά στο ένθερμο κοινό της Σύρου.

Ο Φοίνικας με βασική εξάδα τους Μιχάλοβιτς, Ιερεζουέλο, Τζούριτς, Κλίνκενμπεργκ, Φρομ και Κωνσταντινίδη έδειξε βελτίωση από σετ σε σετ, πατώντας καλύτερα σε όλες τις θέσεις του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι με προεξάρχοντα τον διαγώνιο, Στερν, αλλά και τον Ιντάλγκο, έφτασαν στη νίκη, έχοντας στα “πόδια” τους πιο πολλά παιχνίδια προετοιμασίας.

Αύριο, Παρασκευή, επίσης στις 18:15 αναμετρώνται για δεύτερη φορά.

Το παιχνίδι

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Φοίνικα αρκετά μουδιασμένο κυρίως στην υποδοχή, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός πιέζοντας από το σερβίς κυρίως με τον Στερν ο οποίος είχε 4 άσσους. Έτσι διαμορφώθηκε ένα ευρύ προβάδισμα των γηπεδούχων στο 9-16, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με το σετ να κλείνει στο 17-25.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ όπου ο Φοίνικας με αισθητά ανεβασμένη υποδοχή και μπλοκ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο Τζούριτς έκανε σε πρώτο χρόνο το 6-4, ο Φρομ με άσσο το 8-5 και οι πολλές μπλοκ άμυνες επέτρεψαν στον Ιερεζουέλο να “βρίσκει” σε όλο το σετ τον Μιχάλοβιτς, που έγραψε 7 πόντους. Το σκορ του σετ ήταν και πάλι 25-17 αυτή τη φορά με τον Φοίνικα να το κατακτά και να ισοφαρίζει.

Αφού η κάθε ομάδα είχε από ένα σετ, η ισορροπία επήλθε στο τρίτο όπου το σκορ ήταν κοντινό (6-6, 11-11, 16-16). Με τους δύο διαγώνιους να έχουν τη μερίδα του λέοντος επιθετικά οι ομάδες έφτασαν μαζί στο 23-23, όπου με δύο πόντους από Κουμεντάκη και Στερν ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 με 25-23.

Η απώλεια του σετ έδειξε να επηρεάζει τον Φοίνικα και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου. Οι παίκτες του Καζάζη ανέβασαν στροφές και με άσσο του Φρομ ήρθε η ισοφάριση στο 9-9. Από κει και πέρα οι ομάδες κινήθηκαν σε κοντινά σκορ (12-13, 14-16, 18-18) ενώ με πόντο του Ιερεζουέλο που διακρίθηκε επιθετικά στο σετ αυτό, έγινε το 20-20. Παρότι ο Μιχάλοβιτς κέρδισε πόντους για τον Φοίνικα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-22.