Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 22:06

Ήττα από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ματς των play off για τον ΑΟ Θήρας

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα μέσα από την έδρα του ΑΟ Θήρας και έγινε το απόλυτο φαβορί πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» έσπασαν την έδρα του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Μπράνκο Γκάιτς στον πάγκο απέναντι στη πρώην ομάδα του. Είναι η τέταρτη φετινή επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ομάδας της Σαντορίνης.

Ο επαναληπτικός θα γίνει το Σάββατο 16 Απριλίου στις 20.30 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ για να προκριθεί. Αν ο ΑΟΘ επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Αλλαγές στο βασικό σχήμα για τον Παναθηναϊκό, με τον Σέρβο τεχνικό να χρησιμοποιεί την Κωνσταντίνου στη διαγώνιο και στα άκρα της Χαντάβα, Γκρόθες. Στο πρώτο σετ οι πράσινες βρέθηκαν πίσω με 16-14 αλλά με τα σερβίς της Χαντάβα πέρασαν μπροστά με 17-16 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η Γκρόθες με επίθεση από τη θέση έξι διαμόρφωσε το 1-0 σετ με 25-20.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και του δευτέρου σετ μέχρι το 18-16. Με άουτ επίθεση της Γκρόθες και ένα καρφί της Χόλστον ο ΑΟΘ πέρασε μπροστά στο σκορ (19-18) και παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, η Σαντορίνη με μπλοκ της Αργυρίου έκανε το 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και με κορυφαίες τις Κρόθες, Χατζηευστρατιάδου έκανε το 3-1 σετ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε κάποια προβλήματα στην υποδοχή και πόντο με πόντο βελτιώναμε το παιχνίδι μας. Έχουμε ακόμα περιθώρια βελτίωσης με στόχο να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι κάθε παιχνίδι».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Δρόσος, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Γαρδέλη.