Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2022 17:51

Έφυγε για τελικό ο Φοίνικας Σύρου ONEX: 3-2 τον Πήγασο Πολίχνης για τον ημιτελικό του Κυπέλλου

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας θα παίξει ο Φοίνικας Σύρου ONEX, μετά την επικράτησή του επί του Πήγασου Πολίχνης με 3-2. Το σκορ αποτυπώνει ακριβώς την εικόνα του αγώνα, ο οποίος εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Πήγασο να δείχνει ότι μόνο τυχαία δεν έφτασε ως εδώ.

Ο Φοίνικας που παρουσιάστηκε χωρίς τον Τζούριτς, λόγω στομαχικού προβλήματος, δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι που θα ήθελε, τα βρήκε σκούρα σε αρκετές φάσεις του παιχνιδιού, στο τάι μπρέικ όμως η κλάση των παικτών του, τόσο ως μονάδες όσο και ως σύνολο του εξασφάλισαν το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό, όπου αύριο, Παρασκευή στις 19:15 θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα έφερε απώλεια του πρώτου σετ

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν μουδιασμένο για τον Φοίνικα, καθώς η πίεση με το καλημέρα από τον Πήγασο σε σερβίς και σχεδόν άψογη άμυνα δεν επέτρεψε στην ομάδα να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε στο παιχνίδι της. Το σκορ κινήθηκε σε κοντινά επίπεδα στο ξεκίνημα (5-5, 8-8, 11-11), από τα μισά του σετ όμως ο Πήγασος αιφνιδίασε τον Φοίνικα και με καλύτερό του τον πρώην “Πειρατή” Νίκο Μήλη (9 πόντοι), δημιούργησε διαφορά με ένα σερί 6-0, φτάνοντας από το 16-15 στο 21-15 και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19.

Αντέδρασε και ισοφάρισε

Η αντίδραση στο δεύτερο σετ ήρθε νωρίς από τους παίκτες του Μιλενκόσκι. Με τον Ιερεζουέλο στη γραμμή του σερβίς χάλασαν την υποδοχή του Πήγασου και χάρη στο ισχυρό μπλοκ έφτασαν από το 5-5 στο 8-13. Οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 12-13 χάρη στα μπλοκ του Στίγγα. Η διαφορά ασφαλείας επέτρεψε στον Φοίνικα να παίξει πιο ελεύθερα από όλες τις θέσεις, με την καλή υποδοχή να επιτρέπει αρκετές πάσες στον ανεβασμένο Κόστα, ενώ το μπλοκ καθόρισε το δεύτερο αυτό σετ (5 έναντι 2) και έφερε το 25-18 και την ισοφάριση.

Κόστα και μπλοκ έφεραν το 2-1

Η αποτελεσματικότητα από τον πρώτο χρόνο ήταν αυτή που έκρινε το τρίτο σετ, καθώς Κόστα και Παπαλεξίου (με αρχή του δόρατος τον βραζιλιάνο που είχε 100% στην επίθεση) υπήρξαν καθοριστικοί σε κομβικά σημεία του σετ, το οποίο ήταν σχετικά πιο ισορροπημένο από τα προηγούμενα δύο. Ένα προβάδισμα 1-2 πόντων άλλαζε χέρια στο ξεκίνημα, ο Φοίνικας όμως έχοντας βρει τα πατήματά του έπαιξε με μεγαλύτερη συνοχή στις γραμμές του, ενώ και πάλι κυριάρχησε στο μπλοκ (4 έναντι 0). Μετά το 16-16 οι παίκτες του Μιλενκόσκι πάτησαν γκάζι και χάρη σε δύο επιθέσεις του Φράγκου και δύο μπλοκ από Ιερεζουέλο και Κόστα έφτασαν στο 23-18 και ακολούθως στον διπλασιασμό των σετ τους με 25-20.

Όμορφο θέαμα αλλά έκανε την ισοφάριση ο Πήγασος

Το τέταρτο σετ ήταν αυτό που χάρισε και το ομορφότερο θέαμα, με φάσεις διαρκείας και εντυπωσιακά καρφώματα και από τις δύο ομάδες. Το προβάδισμα πήγε στον Πήγασο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια, με τον Μαυροβουνιώτη να έχει τη μερίδα του λέοντος σε επίθεση και πόντους (10-8, 17-14, 22-18). Ο Φοίνικας ενώ είχε πολύ καλή υποδοχή και αμυντική λειτουργία εν γένει, υστέρησε επιθετικά σε αυτό το σετ και έτσι δέχτηκε την ισοφάριση με 25-21.

Το φινάλε είχε υπογραφή Μιχάλοβιτς – Παπαλεξίου

Το τάι μπρέικ ήταν αντιπροσωπευτικό της μέχρι τότε αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 7-7. Στο σημείο εκείνο μία επίθεση του Στίγγα και ένα άουτ του Μιχάλοβιτς έδωσαν προβάδισμα στον Πήγασο με 7-9. Εκεί ήταν και το τελευταίο περιθώριο που άφησε ο Φοίνικας. Με τον Μιχάλοβιτς στη θέση του σερβίς και τον Παπαλεξίου κοντά στο φιλέ, έγινε ένα εντυπωσιακό 7-0 (τρεις άσσοι Μιχάλοβιτς, δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ Παπαλεξίου) και έτσι γράφτηκε το 15-10.