Σάββατο, 12 Μαρτίου 2022 22:39

Στον Παναθηναϊκό ο τίτλος του κυπελλούχου Ελλάδας

Μόνο στο πρώτο σετ κατάφερε να βγάλει το θετικό αγωνιστικό πρόσωπο του ο ΑΟ Θήρας που προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας από τον Παναθηναϊκό που επέστρεψε μετά από 12 χρόνια στους τίτλους.

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε δίκαια τον 6ο του τίτλο στο θεσμό του Κυπέλλου της ιστορίας του.

Οι πράσινες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον εξαιρετικό ΑΟ Θήρας, κατάφεραν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα ανεβάζοντας την πίεση τους από τη γραμμή του σερβίς και αφού έκαναν έστω και δύσκολα το 2-1, έφτασαν πιο άνετα στην τελική επικράτηση.

Από την πλευρά του ο ΑΟ Θήρας μέχρι το 20-19 του τρίτου σετ έδειξε εξαιρετική εικόνα σ' αυτόν τον τρίτο συνεχόμενο τελικό του στο θεσμό του Κυπέλλου, αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι το τέλος

3435632

Το ματς

Το ξεκίνημα του τελικού ήταν αρκετά νευρικό και καμία ομάδα δε μπορούσε αν ξεφύγει στο σκορ. Ο ΠΑΟ έφτασε πρώτος στο +2 (10-8) με κόντρα της Χαντάβα, ωστόσο ο ΑΟΘ απάντησε άμεσα (10-10 με επίθεση Μίτροβιτς) και αφού ο ΠΑΟ μέχρι το 15-15 έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες για ανοίξει τη διαφορά η Σαντορίνη προσπέρασε με την Χόλστον (15-16). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο, μέχρι το 20-20 που έγινε 20-24 με την Κωνσταντινίδου να χαλά την υποδοχή των πράσινων και την Χόλστον να κλείνει το πρώτο σετ στο 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει από το σερβίς, αλλά τελείωσε και τις κόντρα μπάλες για να μετατρέψει το 4-3 σε 7-3 και το 7-4 σε 11-4 (στο σερβίς η Χαντάβα) αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να εξαντλήσει τα δύο τάιμ άουτ.

Το σκορ πήγε στο 11-6, αλλά αμέσως ο ΠΑΟ απάντησε με νέο σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 16-6 δείχνοντας ότι το 1-1 θα έρθει εύκολα, όμως η είσοδος του Αδαμοπούλου άλλαξε την εικόνα του ΑΟΘ που άρχισε να μαζεύει τη διαφορά (17-11) πλησιάζοντας στο 18-15 και λίγο αργότερα σε 23-21. Η Στεπανένκο έφερε τον ΠΑΟ στο πρώτο σετ μπολ και τελικά το 1-1 έγινε με χαμένο σερβίς της Διάλλα.

Οι πράσινες κατάφεραν να προηγηθούν με 8-5 στην αρχή του γ' σετ, με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει 8-8 και να ακολουθεί μία επανάληψη του πρώτου σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο μέχρι το 18-18 που έγινε 20-18 με άουτ της Αργυρίου. Ο ΑΟΘ πήρε την αλλαγή, η Γκόλτσιου μπήκε για το σερβίς και χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟ, όμως η Ρόγκα έβγαλε απίστευτη άμυνα επιτρέποντας στην ομάδα της όχι απλά να διατηρήσει το +2, αλλά με τα σερβίς της Κρος να κλείσει το σετ στο 25-19.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας πλέον ανατρέψει το σκορ μπήκε με άλλον αέρα στο δ' σετ και συνεχίζοντας να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς ξέφυγε γρήγορα, γρήγορα με 4-1 και λίγο αργότερα το 5-3 έγινε 9-3 με συνεχόμενα λάθη του ΑΟΘ. Η προσπάθεια των τυπικά φιλοξενούμενων να επιστρέψουν στο ματς έφερε τη μείωση του σκορ από 12-4 σε 12-7, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο και στο 19-14 η Τζένιφερ Κρος με τρία μπλοκ και μία επίθεση έδωσε οριστικό τέλος στον αγώνα με την Καναδή κεντρική να παίρνει και τον τελευταίο πόντο του τελικού.