Σάββατο, 05 Μαρτίου 2022 21:05

Στον τελικό του f-4 της Κ20 ΑΟ Θήρας και ΑΜΣ Φιλωτίου

Ολοκληρώθηκε η 1η μέρα του Final 4 Νεανίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Νάξου με τον ΑΟ Θήρας και τον ΑΜΣ Φιλωτίου να παίρνουν τα εισιτήρια για τον αυριανό τελικό επικρατώντας αντίστοιχα των ΑΣΕ Νεωρίου Σύρου και Φοίνικα Σύρου.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας ο ΑΣΕ Νεωρίου ξεκίνησε καλύτερα και πήρα το 1ο σετ με 25-16 , όμως στη συνέχεια ο ΑΟ Θήρας βρήκε ρυθμό , πήρε με το ίδιο σκορ το 2ο σετ (16-25) κατάφερε να επικρατήσει στο κρίσιμο 4ο σετ με 25-21 ενώ στο 5ο σετ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των τυπικά γηπεδούχων, που παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 23-20 δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, και επικράτησε με 25-23 κλειδώνοντας τη νίκη-πρόκριση.

ΑΣΕ Νεωρίου (Σκρέτας): ΜΙχαηλίδου, Λέστου Ι., Λέστου Μ., Ξαγοράρη Μ., Μπάσα, Ξαγοράρη Ε., Ευκαρπίδου, Κάτρη, Στεφανάκη, Ρούσσου, Αντωνιάδου, Γαδ

ΑΟ Θήρας (Μουντάκη): Μπάγια, Παζάλου, Μηνδρινού, Μάτα, Πελέκη, Τσαλάϊ, Κωνσταντίνου, Γλέζου, Τσάμογλου, Ξυφανταράκη Α., Ματσάγκου, Ξυφανταράκη Ε., Μπουρίκα, Δακορώνια

Ο ΑΟ Θήρας μετά το 3-1 επί του Νεωρίου περιμένει στον τελικό το Φιλώτι που επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με μια πειστική εμφάνιση ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ (25-10, 25-11,2513).

ΑΜΣ Φιλωτίου (Κατσίγιαννης): Ψαρρά Α., Ιωάννου, Βόμβα, Μουστάκη, Ψαρρά Μ., Καλκάνη , Βασιλάκη, Σαντοριναίου, Χελιώτη, Καραπάτη, Ιωάννου, Γρατσία

Φοίνικας Σύρου (Κυριακόπουλος): Γεωργίου, Καλούδη, Νάκα, Κορφιάτη, Κολλάρου, Κυριακοπούλου, Στεφάνου, Δαλεζίου, Σακελλαρίου, Παπουτσά

Αύριο 17.30 έχει προγραμματιστεί ο μικρός τελικός μεταξύ ΑΣΕ Νεωρίου-Φοίνικα Σύρου ενώ στις 20.00 ο μεγάλος τελικός μεταξύ ΑΟ Θήρας-ΑΜΣ Φιλωτίου