Σάββατο, 12 Φεβρουαρίου 2022 23:25

Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του ο ΑΟ Θήρας

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Άρης κράτησε το αήττητο της έδρας του στη Volley League γυναικών κάνοντας μεγάλη ανατροπή επί του ΑΟ Θήρας από 0-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» αν και βρέθηκαν με 2-0 σετ πίσω στο σκορ, με την είσοδο της Ευαγγελίας Τάνη στο τρίτο σετ κατάφεραν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα και πάρουν στο φινάλε μεγάλη νίκη με 3-2 σετ με 19-17 στο τάι μπρέικ, αφιερώνοντας την επιτυχία αυτή στον αδικοχαμένο Άλκη Καμπανό.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 14-12, με την Μερκάδο και την Έβανς να σώζουν τα δύο ματς μπολ του ΑΟΘ και να ισοφαρίσουν σε 14-14. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε άλλες δύο ευκαιρίες να τελειώσει την αναμέτρηση, ωστόσο ο Άρης έβρισκε τις λύσεις και στο τέλος έκανε σερί 3-0 με μία επίθεση και έναν άσσο της Έβανς και το ματς τελείωσε με μπλοκ της Σουάν για το τελικό 19-17.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη):
«Είμαστε πολύ κοντά με τη Σαντορίνη. Το πρώτο σετ ήταν κρίσιμο που χάθηκε, μπορεί η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Το σημαντικό είναι ότι γυρίσαμε από 2-0 και κρατήσαμε αήττητη την έδρα μας στο πρωτάθλημα. Μετά το 2-0 είπαμε πως δεν θα τα παρατήσουμε και ήταν πολύ σημαντική η προσφορά της Τάνη που μπήκε και άλλαξε το ρυθμό του αγώνα. Δείξαμε ότι έχουμε βάθος στο πάγκο και μέλλον. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Άλκη σε κανέναν άλλον».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας):
 «Νομίζω πως ήταν ένα ματς από αυτά που συνηθίζουνε οι δύο ομάδες να έχουν μεταξύ τους και είναι πάντα αμφίρροπα. Έγινε ένα ποιοτικό παιχνίδι, ένας καλός αγώνας και από τις δύο ομάδες που προφανώς θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Όλοι ξέρουν όμως πως το βόλεϊ δεν τελειώνει στα δύο σετ, αλλά δεν καταφέραμε να τελειώσουμε το 3ο σετ, από κάποια λάθη που κάναμε στο σέρβις, τα οποία μας ρίξανε το ρυθμό περισσότερο. Μετά όταν το παιχνίδι έφτασε στο τάι μπρέικ έγινε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς, που κρίθηκε στο ένα λάθος παραπάνω και στη μία μπάλα «μέσα»! Ο Άρης, όπως είδαμε και στο Κύπελλο είναι πάντα μια δύσκολη ομάδα και εμείς είμαστε ικανοποιημένοι, συνεχίζουμε την πορεία μας, καθώς έχουμε μπροστά μας και το Κύπελλο και στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε. Πάνω κάτω στην κανονική διάρκεια οι θέσεις φαίνονται πως θα πάνε, αλλά το ζήτημα για εμάς είναι να φτάσουμε στα πλέι οφς σε καλή κατάσταση».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Πασπαλά.