Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2022 21:59

Έκανε το χρέος του ο ΑΟ Θήρας... 3-0 το Μαρκόπουλο

Με την τριάδα Μίτροβιτς, Άμποτ και Χόλστον να ξεχωρίζει στην επίθεση, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε δύσκολα με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στη Σαντορίνη.

Στο πρώτο σετ η Ντε Τζίσους έσωσε το πρώτο σετ μπολ που είχε ο ΑΟΘ και έδωσε και την ευκαιρία στο Μαρκόπουλο να προηγηθεί στα σετ, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης αντέδρασε και στη συνέχεια με μπλοκ της Διάλλα έκανε το 1-0 σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ, το 16-14 έγινε 21-15 με τα σερβίς της Αδαμοπούλου, για να γίνει το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο, με επίθεση της τοπ σκόρερ του αγώνα Μίτροβιτς ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 5-2, η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το 25-17 και το τελικό 3-0 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Θέλαμε να πάρουμε ακόμη ένα τρίποντο και το πετύχαμε. Ξέρουμε ότι λιγοστεύουν οι αγωνιστικές του πρωταθλήματος, αλλά εμείς έχουμε σκοπό να κερδίσουμε ό,τι περισσότερο μας αναλογεί, αφού στο τέλος θα δούμε τα πλέι οφς. Από εδώ και πέρα θα δούμε τι γίνεται με το ματς Κυπέλλου, το οποίο αν και είναι από τους βασικούς μας στόχους, αλλά δεν παύει να είναι οι 4 γραμμές που πρέπει να ετοιμάσεις κάποια πράγματα και να τα ακολουθήσει η ομάδα. Προσωπικά αυτό που με κάνει πολύ χαρούμενο το τελευταίο διάστημα, είναι ότι βελτιωνόμαστε συνεχώς, βλέπω κομμάτια του παιχνιδιού, όπως πχ ότι ένα σετ λήγει 28-26 ή 26-24, τα οποία λίγο με απασχολούν και αυτό είναι αποτέλεσμα της πίστης και της προσπάθειας των κοριτσιών, που δεν έχουν σταματήσει καθόλου να δουλεύουν».

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Είμαστε ικανοποιημένοι για 1,5 σετ για την εμφάνιση και άπο την πίεση που ασκήσαμε στη Σαντορίνη. Μετά το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πιέσαμε και στο δεύτερο και μέχρι τον 17ο πόντο ήμασταν κοντά, όμως μετά η εμπειρία του αντιπάλου μας έπαιξε ρόλο. Στο τρίτο δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και δίκαια ήρθε το αποτέλεσμα».

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Λιάκου, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Δρόσος, Μουζακίτη, Γραμματεία: Γαρδέλη.