Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021 20:03

Σπουδαίο διπλό του ΑΟ Θήρας επί του Ολυμπιακού

Παρ' ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο ΑΟ Θήρας πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ στο Ρέντη για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Σαντορίνης, χτυπήθηκε από κορωνοϊό τις προηγούμενες εβδομάδες, έχασε δύο ματς στα χαρτιά (Αμαζόνες, ΑΕΚ) και πήρε μία τεράστια νίκη αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ αγωνιζόμενη με 9 αθλήτριες. Ο ΑΟ Θήρας έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και έφτασε τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του μεσοβδόμαδα από τον Παναθηναϊκό εξακολουθεί να προβληματίζει. Η ομάδα του Πειραιά με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 28 βαθμούς και απομακρύθηκε 6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που έχει 34 μετά το διπλό στον Εύοσμο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε πολύ άνετα με 2-0 σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης όμως δεν κατέθεσε τα όπλα.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 14-18 στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο. Ο ΑΟ Θήρας προσπέρασε για το 19-24 κατακτώντας το σετ.

Ίδια εικόνα είχε και το τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-5 και το 10-7 με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να ισοφαρίζει σε 10-10 και να προσπερνά με 11-13.

Οι φιλοξενούμενες έχτισαν διαφορά και έφτασαν στο 12-16 με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο. Ο ΑΟ Θήρας έφτασε στο 17-21 και 19-23 με την ομάδα του Πειραιά να μειώνει σε 23-24 αλλά τις φιλοξενούμενες να κατακτούν τελικά το σετ και να οδηγούν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι για αρκετούς πόντους. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με 6-8 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 9-8. Ο ΑΟ Θήρας όμως πήρε εκ νέου το προβάδισμα για το 11-13 και τη σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15) σε 117'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (8/10 επ.), Σάλας 3 (3/19 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Μαριάνα Κόστα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Χριστοδούλου 12 (6/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 30 (25/52 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ)< Κελεσίδη 8 (3/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 37% υπ. - 17% άριστες), Τοτσίδου (λ, 33% υπ. - 27% άριστες), Συιστατίδη, Γενιτσαρίδη 8 (8/18 επ., 17% υπ. - 0% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 18% υπ. - 8% άριστες), Μουρίλο 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Διάλλα 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Αδαμοπούλου 20 (19/41 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 13% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 27% υπ. - 13% άριστες), Μερκούρη 1 (1 άσσος).