Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 00:19

Δεν τα κατάφερε ο ΑΟ Θήρας κόντρα στον Άρη

Ο ΑΟ Θήρας ηττήθηκε με 3-1 σετ στη Σαντορίνη από τον Άρη για την 8η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Παρά τα πέντε της περασμένης Τετάρτης, την απώλεια της Ειρήνης Τσομπανίδου στο ματς με τον ΠΑΟ και το γεγονός ότι έχασαν το πρώτο σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς και να πανηγυρίσουν την 8η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ενώ ο ΑΟΘ πέρα από την ήττα έχασε και με τραυματισμό την Καλαποδά (στο 13-24 του γ' σετ).

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 για να φτάσει στο 11-7, αλλά το 13-10 έγινε 13-16 με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 14-17. Το επόμενο σερί ήταν για τον ΑΟΘ που με τα σερβίς της Μίτροβιτς έφτασε στο 21-17 και ουσιαστικά το σετ τελείωσε στη χαμένη κόντρα του Άρη στο 21-19.

Περισσότερες ανατροπές στο β' σετ όπου ο Άρης ξέφυγε με 8-12 (από 8-8) και έφτασε στο +6 (9-15) με τη Σαντορίνη να ροκανίζει τη διαφορά (14-16) και το 14-17 έγινε 19-17. Οι κιτρινόμαυρες όμως αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και στο 20-20 έτρεξαν σερί 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πλασέ της Δρακουλίδου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10 και 9-14 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (είχε 23% στην επίθεση) ενώ στο 13-24 η Καλαποδά (που είχε μπει ως αλλαγή) έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από δική της επίθεση και αποχώρησε.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του δ' σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο με τον Άρη να ξεφεύγει 17-19 και το 19-19 έγινε 19-21. Η Μουρίλο μείωσε στον πόντο (20-21), αλλά ακολούθησε χαμένο σερβίς της Άμποτ (20-22), άσσος της Έβανς (20-23) και κόντα επίθεση της Μερκάδο για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και να κλείσει τελικά το ματς με νέα επίθεση της Μουρίλο.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο Θήρας): «Νομίζω ότι όλο το ματς κρίθηκε στην «ψηλή μπάλα», στο «transition», όπου ο Άρης πήγε πάρα πολύ καλά, κάτι που το γνωρίζαμε. Εμείς από την πλευρά μας δεν πήγαμε καλά στο «μπλοκ -άμυνα» , δεν είχαμε υπομονή να ξαναπαίξουμε μπάλες. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκεντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Πολύ σημαντική νίκη. Σπάσαμε μία έδρα στην οποία δεν είχαμε νικήσει ποτέ. Η νίκη με τον Παναθηναϊκό μας έδωσε μεγάλη ώθηση αν και έχουμε τώρα μία μεγάλη απουσία, αυτή της Ειρήνης Τσομπανίδου, όμως η Αναστασία Λάππα στάθηκε επάξια. Συνεχίζουμε να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να ευχηθώ περαστικά στην Καλαποδά του Α.Ο. Θήρας, εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό».

Διαιτητές: Ονόπας, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Δρόσος, Γραμματεία: Γαρδέλη.