Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021 21:47

Έφυγε με τη νίκη από τη Νέα Σμύρνη ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Μίλωνα αλλά έφυγε νικητής από τη Νέα Σμύρνη (2-3) για τη 2η αγωνιστική της Volley League.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από πολλές ανατροπές. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-0 σετ, ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Μίλωνα με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 8-4 και 9-5 στο πέμπτο σετ αλλά να μην καταφέρνει να παίρνει τη νίκη.

Η ομάδα της Σύρου έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα ωστόσο η απώλεια βαθμού στη Νέα Σμύρνη θα μετρήσει σημαντικά αφού και φέτος δεν υπάρχουν πλέι οφ. Ο Μίλωνας από την άλλη, υπέστη την πρώτη του ήττα ωστόσο έδειξε ότι θα κάνει ζημιές φέτος.

Η ομάδα της Σύρου μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 0-5 με τη διαφορά να φτάνει στους επτά πόντους για το 8-15. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έμοιαζε αδύναμη να αντιδράση και οι φιλοξενούμενοι πήραν με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ όπου και προηγήθηκε με 1-8 και 3-13 με τον Μίλωνα να δείχνει αποσυντονισμένος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε και μείωσε σε 15-19 και 16-20 με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν και το δεύτερο σετ.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο τρίτο σετ. Ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αμέσως με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους.

Η ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι πήρε καλό προβάδισμα (16-19, 17-21) σε κρίσιμο σημείο αλλά ο Μίλωνας δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με εντυπωσιακό σερί η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε το 18-22, 24-22 και κατέκτησε το σετ μπαίνοντας και πάλι στη διεκδικήση του ματς.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε πάλι σε ντέρμπι. Ο Μίλωνας πήρε ισχυρό προβάδισμα για το 18-13 με τον Φοίνικα να μειώνει σε 18-16. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά με 22-17 με την ομάδα της Σύρου να μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση του σετ (23-21) αλλά οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραμία και κατέκτησαν το σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Μίλωνας με αιχμή του δόρατος τον Καϊσλασάλο και τον Σπυριούνη έχτισε σερί και προηγήθηκε με 8-4 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι. Τα σερί μπλοκ του Κόστα όμως έφεραν την ανατροπή με τον Φοίνικα να κατακτά το πέμπτο σετ και τη νίκη.

Τα σετ 2-3 (16-25, 21-25, 25-23, 25-22, 12-15)

Πηγή: sdna.gr