Κυριακή, 22 Απριλίου 2012 00:59

Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα!

foinikas-panigirismou-blue-red

Ο Ηρακλής, ήταν ο νικητής και στον δεύτερο αγώνα της σειρά των τελικών της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, καθώς επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα Σύρου (3-1 το πρώτο παιχνίδι το βράδυ του Σαββάτου) στο κατάμεστο κλειστό της Μίκρας.

Με τον Ρολάντο Ντεσπέιν να παίρνει την σκυτάλη από τον Κώστα Χριστοφιδέλη και να είναι ηγέτης των γηπεδούχων, ο Ηρακλής παρά την προσπάθεια του Φοίνικα, είχε τις λύσεις, αλλά και την εμπειρία για να ξεπεράσει τις όποιες δύσκολες στιγμές και να φτάσει δίκαια στη νίκη.
Το πρώτο σετ βάση εικόνας, αλλά και στατιστικών ήταν απόλυτα ισορροπημένο με μοναδική διαφορά τα λάθη. Τρία ‘δώρα' έδωσε ο Ηρακλής, αλλά πήρε πέντε από τον Φοίνικα.
Οι Συριανοί (με τον Ντάνγκουμπιτς στην επτάδα αντί του Θάνου) προηγήθηκαν με 2-5, αλλά γρήγορα ο Ηρακλής απάντησε με δικό του σερί (από σερβίς του Σμαραγδή) προσπέρασε 7-5 και δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ...
Ο Φοίνικας ήταν βέβαια πάντα μέσα στο ματς, αλλά χωρίς πίεση στο σερβίς κι οι δύο ομάδες έπαιρναν εύκολα την αλλαγή για να φτάσουμε στο 21-19 που έγινε 23-19 με χαμένο σερβίς του Γκόρτσανιουκ και άουτ επίθεση του Ντόκιτς. Στο 23-20 είχαμε διακοπή για συστάσεις προς τους οπαδούς του Ηρακλή, ο Φοίνικας μείωσε σε 23-21 και 24-22, όμως στην επόμενη φάση ο Λάππας κάρφωσε άουτ μετά την κακή υποδοχή του Ηρακλή, τελειώνοντας το σετ.
Στο δεύτερο σετ, το σασπένς κράτησε λιγότερο καθώς μετά το 6-5 ο Φοίνικας έχασε την επαφή με το σκορ, πληρώνοντας την κακή υποδοχή του που είχε ως επακόλουθο τα προβλήματα στην επίθεση.
Το 8-6 έγινε 11-6 με λάθος του Ντάνγκουμπιτς, 15-9 με άουτ του Ντόκιτς ενώ από το 17-10 και μετά ο Φοίνικας έπαιζε με ακραίους τους Μπρίτσιτς, Νικηφορίδη,τον Θάνο αντί του Ντάνγκουμπιτς και τον Τσέργα αντί του Κουρνέτα.
Στο 22-12 το σετ έμοιαζε τελειωμένο, αλλά ο Μπρίτσιτς έγινε Ντόκιτς (χθες ο τελευταίος με τα σερβίς του στο γ' σετ έκανε το 23-18, 23-24) κι ο Φοίνικας έτρεξε ένα σερί 0-5, μειώνοντας σε 22-17, ο Χριστοφιδέλης όμως ξεκόλλησε τον Ηρακλή (23-17) και το σετ έληξε χωρίς άλλες συγκινήσεις.
Ο Γηραιός μπήκε με άλλο αέρα στο γ' σετ, έφτασε γρήγορα στο 5-2, αλλά η χαμένη κόντρα του Χριστοφιδέλη, ήταν η αρχή της ανάκαμψης του Φοίνικα που ισοφάρισε 5-5 με δύο μπλοκ του Σουλτανόπουλου σε Τακουρίδη, Κράβαρικ.
Όπως και στο πρώτο σετ, το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Ηρακλή να έχει το προβάδισμα με 1-2 πόντους, αλλά τον Φοίνικα να μην εγκαταλείπει για να φτάσουμε στο 23-21. Ο Ντεσπέιν δέχεται μπλοκ από τον Μπρίτσιτς στην κόντρα επίθεση (23-22), αλλά ο Σέρβος αμέσως χάνει το σερβίς (24-22).
Ο Γκόρτσανιουκ ‘έσπασε' το πρώτο ματς μπολ του Ηρακλή (24-23) ο Ρολάντο Ντεσπέιν όμως τελείωσε την επίθεση και τον αγώνα, με τον Ηρακλή να προηγείται πλέον με 2-0 νίκες στη σειρά των τελικών.
Οι κυανόλευκοι απέχουν μία νίκη από τον τίτλο, με την επόμενη δυάδα αγώνων να είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 24 και Τετάρτη 25 Απριλίου στη Σύρο.
Αν ο Φοίνικας κερδίσει και τα δύο ματς, τότε όλα θα κριθούν σε 5ο αγώνα που θα διεξαχθεί το Σάββατο 28 Απριλίου στη Μίκρα.
Τα σετ: 25-22, 25-19, 25-23
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Ντεσπέιν 17 (17/26 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Τακουρίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 11 (7/8 επ., 3 μπλοκ), Κράβαρικ 11 (10/18 επ.), Στεφάνου -λ (63% υπ. - 58% άριστες) / Μποζίδης, Κολτσιάκης, Τζιουμάκας
Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 7 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας, Ντάνγκουμπιτς 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Λάππας 6 (6/12 επ., 40% υπ. - 10% άριστες), Ντόκιτς 10 (10/27 επ.), Γκόρτσανιουκ 7 (7/14 επ., 58% υπ. - 38% άριστες), Κουρούπης -λ 44% υπ. - 19% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Νικηφορίδης 1, Θάνος 1, Παπαγγελόπουλος, Τσέργας,
Διαιτητές: Καραμπέτσος, Γεωργουλέας.