Σάββατο, 17 Μαρτίου 2012 22:43

Πέρασε κι από τον ¨Άρη¨ το πειρατικό

aris-foinikas 2011

Έπαιξε με τη φωτιά για δύο σετ, αλλά δεν κάηκε ο Φοίνικας Σύρου που επικράτησε με 3-0 του μαχητικού Άρη και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Οι κίτρινοι παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ τους Αινεία Τζελάτη (τραυματίας) ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και εκμεταλλευτήκαν τα νεκρά διαστήματα που είχαν οι γηπεδούχοι (έπαιζαν χωρίς τους άρρωστους Νικηφορίδη, Παπαγγελόπουλο)
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα κι έχτισαν νωρίς μια διαφορά (8-5, 11-8) φτάνοντας να προηγούνται με 16-11 και 18-14. Οι αλλαγές του Γιάτση (Χαριτωνίδης, Μαυροβουνιώτης) και η κακή υποδοχή του Φοίνικα όμως έφεραν τα πάνω κάτω κι ο Άρης αφού μείωσε στον πόντο (18-17), προηγήθηκε 19-20 και είχε στη διάθεση του τρία σετ μπολ (από το 23-24 έως το 25-26), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε και στο 29-28 η υπέρβαση του Κυριακίδη τελείωσε το σετ.

Πάντως οι κίτρινοι στο 26-26 που έγινε 27-26 διαμαρτυρήθηκαν ότι ο Ντόκιτς πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων.

Ίδιο το σκηνικό και στο β′ σετ με τον Φοίνικα να ξεφεύγει 12-9, 18-14 και να φτάνει στο 24-19 (στο 20-15 είχαμε από μία κίτρινη κάρτα σε Λάππα, Ριζόπουλο). Ο Παλέντζας με επίθεση έκανε το 24-20 κι ακολούθησαν δύο μπλοκ του Ζέλιτς στον Γκόρτσανιουκ και μία κόντρα επίθεση του Κροάτη για το 24-23. Ο Νεόφυτος έριξε στο παιχνίδι τον Μπρίτσιτς αντί του Γκόρτσανιουκ, κι ο Σέρβος δεν έκανε λάθος στην επίθεση τελειώνοντας το β′ σετ.
Στο γ′ σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το 12-12 που μετατράπηκε σε 17-13, χωρίς αυτή τη φορά ο Άρης να μπορέσει να επιστρέψει στο ματς.

«Περάσαμε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, αφού μας στοίχισε πολύ ο αποκλεισμός στο Κύπελλο και το φοβόμουν ότι θα εμφανιζόμασταν επηρεασμένοι. Ο Άρης μας δυσκόλεψε πολύ, δεν παίρναμε κανέναν εύκολο πόντο, αλλά βρήκαμε τις λύσεις και νικήσαμε χωρίς απώλειες. Ήδη η 3η θέση είναι πολύ σημαντική. Εμείς θα πάμε στη Λαμία για τη νίκη και αν έρθουν τα καλά νέα από την Θεσσαλονίκη θα είναι κάτι πολύ ευχάριστο», είπε ο Νίκος Νεόφυτος ενώ ο Γιώργος Γιάτσης εστίασε τις δηλώσεις του στους διαιτητές:
«Δεν χρειάζεται η Σύρος βοήθεια για να παίρνει τέτοια παιχνίδια, Σε ένα τόσο κρίσιμο σημείο, όπως το 26-26 του α’ σετ δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη που καθορίζουν την εξέλιξη σετ, Εμείς είχαμε φέτος πολλά προβλήματα αλλά παρόλα αυτά στο β′ γύρο έχουμε κάνει πολύ καλή πορεία»

Τα σετ: 30-28, 25-23, 25-20

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Ντόκιτς 14 (14/24 επ.), Γκόρτσανιουκ 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 11% άριστες), Κουρούπης -λ 63% υπ. – 38% άριστες / Αρβανίτης, Τσέργας, Μπρίτσιτς 5 (5/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Ντάνγκουμπιτς
Άρης (Γιάτσης): Μποΐκοβιτς 4, Παλέντζας 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ), Ζέλιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 12 (9/26 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 37% άριστες), Ριζόπουλος 15 (14/23 επ., 85% υπ. – 70% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 58% υπ.- 37% άριστες) / Στεφανίδης, Χαριτωνίδης, Μαυροβουνιώτης 3 (3/6 επ.), Χαραλαμπίδης 1.

11.Παναθηναϊκός 9 (16-49)

*Λόγω της αποχώρησης του Απόλλων όλες οι ομάδες έχουν από 19 αγώνες εκτός από Κηφισιά, ΕΑΠ, Ηρακλή, Παμβοχαϊκό που έχουν από 20 αγώνες.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζολώτας