Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2020 23:53

Ανατρεπτικός ο ΑΟ Θήρας στην πρώτη του στο ΔΑΠΠΟΣ

Ο Α.Ο. Θήρας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από το Μαρκόπουλο στο ΔΑΠΠΟΣ, έδειξε ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισε σε 2-2 και κατάφερε να πάρει το ματς στο τάι μπρέικ.

Του Αντώνη Κοραή

Η ομάδα της Σαντορίνης πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον Α΄ Όμιλο της Volley League γυναικών, έφτασε τους 5 βαθμούς και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με την MVP της 2ης αγωνιστικής Γιασμίν Μπεντάρντ να είναι πραγματικά ασταμάτητη, κατάφερε να αιφνιδιάσει τις γηπεδούχες και να προηγηθεί με 2-0 στα σετ (22 - 25, 20 - 25)

Οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, βελτιώθηκαν σε σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού τους στο γήπεδο και με οδηγό στην επίθεση τις Ντάλκε και Γενιτσαρίδη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά εύκολα σε 2-2 και να στείλουν το ματς στο τάι - μπρέικ.

Το τελευταίο σετ ξεκίνησε καλά για τις “Σαντορινιές" αλλά η ομάδα από τα Μεσόγεια κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 7-6 και να ισοφαρίσει σε 8-8 με την Μπράιαν. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και με επιθέσεις της Ντάλκε και της Βλαχάκη κατέκτησαν το σετ και πήραν τη νίκη με 3-2 κάνοντας την ολική ανατροπή.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Αμερικανίδα ακραία του Α.Ο. Θήρας Κέντρα Ντάλκε με 25 πόντους, ενώ είχε άξιες συμπαραστάτριες την Μαρία Γενιτσαρίδη που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου που συμπλήρωσε 15.

Για το Μαρκόπουλο η Γιασμίν Μπεντάρντ είχε 24 πόντους, ενώ οι ακραίες Κένεντι Μπράιαν και Ασημίνα Νικολογιάννη είχαν από 13 πόντους.

Διαιτητές: Βελώνης, Νικάκης.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 20-25, 25-17, 25-11, 15-10)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 68 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 7λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ντάλκε 25 (21/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 55% άριστες), Βλαχάκη 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ), Μέλο 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 15 (11/19 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 81% υπ. - 74% άριστες), Παναγιωτίδου, Τσουκαλά.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μπράιαντ 13 (13/26 επ., 54% υπ.-31% άριστες), Νικολογιάννη 13 (12/31 επ., 1 άσσος, 48% υπ.-30% άριστες), Μπεντάρτ 24 (22/43 επ., 2 μπλοκ), Αρναούτου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  Γκουντιμένκο 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 61% υπ.-36% άριστες), Ανυφαντή,  Ευαγγελίου, Καραγιάννη, Λεπενιώτη

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα που ερχόταν αήττητη. Όταν καταφέραμε να προσαρμοστούμε σε κάποια τακτικά κομμάτια που τα δουλεύαμε όλη την εβδομάδα, είχαμε το πάνω χέρι. Κάθε νίκη είναι σημαντική αλλά σήμερα σημαντική είναι η ανατροπή που κάναμε».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Ξέραμε ότι θα παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά και είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Από το τρίτο σετ και μετά ανέβηκε η απόδοση της Σαντορίνης και είχαμε πρόβλημα στη διαγώνιο. Είμαστε νεανική ομάδα με μέσο όρο ηλικίας 19 ετών και θέλουμε λίγο παραπάνω χρόνο για να φθάσουμε στο πικ της απόδοσής μας. Δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και θα έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε. Η Σαντορίνη είναι πολύ δυνατή ομάδα και ο πόντος που πήραμε είναι θετικός».