Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 21:51

Φοίνικας Σύρου: Νίκη επί του Μίλωνα, αύριο παίζει με Παναθηναϊκό

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε στο τάι μπρέικ του Μίλωνα (3-2) και ξεκίνησε νικηφόρα τις φετινές του υποχρεώσεις στο Λιγκ Καπ.

Το «Πειρατικό» πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-21, ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει και το δεύτερο, όταν και προηγήθηκε 21-14, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν επική ανατροπή και να ισοφαρίζουν με 31-29.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έπαθε «μπλακ άουτ» στο τρίτο σετ, με τους οικοδεσπότες του ομίλου να κατακτούν εύκολα το σετ 25-19, παίρνοντας το προβάδισμα. Αισθητά βελτιωμένος σε τέταρτο και πέμπτο σετ ο Φοίνικας, με το Γιάννη Ορφανό να ανακατεύει την «τράπουλα» (με Μήλη και Ηλία) πήρε τη νίκη με 3-2.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ζίγκα Στερν με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν επιθετικά οι Πρωτοψάλτης με 20, Ράιτς και Μπράουν με 13 πόντους αντίστοιχα.

Από το Μίλωνα ξεχώρισε επιθετικά ο Τέιλορ Χάντι με 30 πόντους. Αύριο στις 19.30 ο Φοίνικας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, με τη λέξη νίκη να είναι «μονόδρομος» για την απευθείας πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.