Volley League Γυναικών: Με Αρτακιανού η κορυφαία επτάδα της 1ης αγωνιστικής

Η Μαριαλένα Αρτακιανού του ΑΟ Θήρας επιλέχθηκε στην κορυφαία επτάδα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Πασαδόρος: Κωνσταντίνα Δρακουλίδου (Α.Σ. Άρης) 8π. (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ)

Διαγώνια: Μάρθα Ανθούλη (Α.Σ. Άρης) 19π. (16/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ)

Ακραία: Μανωλίνα Κωνσταντίνου (Α.Σ.Π. Θέτις) 31π. (30/64 επ., 1 άσσος, 55% υπ.- 40% άριστες)

Ακραία: Αριάνα Πιρβ (Α.Ε.Κ.) 17π. (13/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% άριστες)

Κεντρική: Ιωάννα Γκουντιμένκο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil) 17 (9/20 επ., 8 μπλοκ).

Κεντρική: Ιωάννα Πολυνοπούλου (Π.Α.Ο.Κ.) 9Π. (3/7 επ., 6 μπλοκ)

Λίμπερο: Μαριαλένα Αρτακιανού (Α.Ο. Θήρας) (λ, 93% υπ. - 73% άριστες)

Η Σάσκια Χίπε είναι η MVP της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών. Η διαγώνια του Ολυμπιακού με 29 πόντους (27/56 επ., 2 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα της στη νίκη με 3-2 σετ στην έδρα του της Θέτιδας Βούλας.

Είναι η πέμπτη φορά που η Γερμανίδα διαγώνια κατακτά το βραβείο της πολυτιμότερης αθλήτριας στο πρωτάθλημα της Volley League. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2016-17 την 18η αγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό, η δεύτερη τη περίοδο 2017-18 απέναντι στους Μακεδόνες την 4η αγωνιστική, η τρίτη την 11η αγωνιστική της σεζόν 2018-19 με αντίπαλο τον Α.Ο. Θήρας και η τέταρτη την 3η αγωνιστική την περίοδο 2019-20 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η ανάδειξη της MVP κάθε αγωνιστικής γίνεται βάσει στατιστικών, ιδιαιτερότητας αγώνα και καθοριστικής συμβολής της αθλήτριας στην εξέλιξή του. Η επιλογή γίνεται από το γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας σε συνεργασία με τους προπονητές.