Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2020 00:30

Εύκολα 3-0 ο Ολυμπιακός τον Πανναξιακό ΑΟΝ

Ανώτερος ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ (13-25, 13-25, 21-25) του Πανναξιακού στην πρεμιέρα του τουρνουά «Γιάννης Συμεώνογλου» που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νάξου.

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη ήταν καλύτερη του Πανναξιακού, πήρε εύκολα τα δυο πρώτα σετ ενώ βρήκε αντίσταση στο τρίτο, οπου οι νησιώτισες ισοφάρισαν και απείλησαν να τον πάρουν και να μειώσουν το σκορ.

Με οδηγό την πρώτη σκορερ του αγώνα τη Σάσκια Χίπε που πέτυχε 18 πόντους και είχε εξαιρετικό ποσοστό 60% στην επίθεση με 15/25, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες και στο τρίτο σετ και να φτάσουν στο τελικό 0-3. Το Σάββατο (26/9) στις 19:00 ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε δεύτερο ντέρμπι τον Α.Ο. Θήρας.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με την Παναγιώτα Ξανθοπούλου στο σερβίς έφτασε γρήγορα στο 0-5. Ο Πανναξιακός πήρε τον πρώτο του πόντο με την Ντιμίτροβα αλλά οι διαδοχικοί πόντοι από τις Γιώτα και Κλάριτς, διαμόρφωσαν το σκορ στο 1-7 υπέρ του Ολυμπιακού και ανάγκασαν τον τεχνικό των γηπεδούχων , Απόσστολο Οικονόμου, να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η Γιώτα με προσπάθεια πάνω στο φιλέ και η Σκοτ με άσσο ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +8 για το 1-9, με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 2-9 με την Οικονομίδου.

Με άσσο της Χίπε ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 3-14 και με πλασέ της ίδια στο 5-15, συνεχίζοντας να κυριαρχεί στο σετ. Με σερί 0-6, οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν το 5-14 σε 5-20, και με επίθεση της Γερμανίδας, έφτασαν άνετα στο πρώτο σετ μπολ με 11-24. Ακολούθησε νέα επίθεση της Χίπε, η οποία πέτυχε το 13-25,και έδωσε προβάδισμα με 0-1 σετ..

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και έφτασαν στο 2-6 με άσσο της Χίπε, και συνέχισαν με 3-10, σκορ που έφερε το πρώτο τάιμ αόυτ για τον Πανναξιακό.

Με νέο άσσο αυτή τη φορά από την Ξανθοπούλου, το σκορ ανέβηκε στο 7-13 και η διαφορά έφτασε διψήφιο αριθμό με 8-18 μετά από πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα. Με δυο διαδοχικούς πόντους της Χίπε, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ με 13-24, και πήρε το σετ με 13-25 και 0-2, ύστερα από υπέρβαση της Ντιμίτροβα.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι δυνατό ξεκίνημα και αποσπάστηκε με 9-17. Από από εκείνο το σημείο και μετά ο Πανναξιακός αντέδρασε και κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά μειώνοντας με ένα σερί 8-0, σε 17-18. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από προσπάθεια της Ξανθοπούλου πάνω στο φιλέ η οποία έκανε το 17-19.

Με επίθεση της Χίπε από την πίσω ζώνη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-21, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε την ισοφάριση σε 21-21 από αουτ πλασέ της Γιώτα. Από κρίσιμη επίθεση της Χίπε, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα στο 21-22 και ξέφυγαν με +2 μετά από λάθος της Οικονομίδου με 21-23. Με άσσο της Σίας Τοτσίδου ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο ματς μπολ με 21-24 και μετά από λάθος της Ντιμίτροβα, στο 21-25 και στην τελική επικράτηση με 0-3.

Τα σετ: 0-3 13-25 (21’), 13-25 (22’), 21-25 (30’)

Η διακύμανση:1ο σετ: 1-8, 5-16, 6-21, 13-25

2ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 13-25

3ο σετ: 4-8, 9-16, 19-21, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σκοτ 7 (5/10 επ., 2 άσσοι, 67%υπ.-42%αρ.), Κλάριτς 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 55%υπ.-36%αρ.), Χίπε 18 (15/25 επ., 3 άσσοι), Ξανθοπούλου 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Αργυρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη –λ(86%υπ.-43%αρ.)/ Κελεσίδη 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ),Τοτσίδου 1 (1 άσσος, 29%υπ.-29%αρ.), Συριστατίδη

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Απόστολος Οικονόμου): Μανάι 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 12%υπ.-12%αρ.), Κωνσταντέλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κογεράκη 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 6 (4/30 επ., 2 άσσοι), Ντιμίτροβα 11 (6/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 46%υπ.-38%αρ.),Βεσελίνοβιτς, Ρόγκα –λ (58%υπ.-31%αρ)/ Μπούκουρα, Παπαστεργίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος)