Σάββατο, 03 Μαρτίου 2012 19:41

Κούρσεψαν και το Βραχάτι…

pamvoxaikos foinikas

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι και σημείωσε την 13η του νίκη στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ «κλείδώνοντας» την 3η θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου...

William Hill Sports Παράλληλα έσπασε το αήττητο του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι για την σεζόν 2011-12 και διατήρησε το αήττητο στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων (4-0 από τη σεζόν 2010-11). Ο Παμβοχαϊκός μετά την ήττα αυτή μένει στην 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τον Ηρακλή. Η ομάδα του Βραχατίου ξεκίνησε χωρίς τον Ντουσάρμ που εδώ και τρεις μέρες είχε πρόβλημα στην κνήμη του. Δοκίμασε στο 2ο σετ αλλά πονούσε και ο Νίκος Ζαλμάς τον κράτησε έξω από τον αγώνα προκειμένου να μην πάθει υποτροπή και να τον προφυλάξει για το φάιναλ-8 του κυπέλλου αλλά και για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Τη θέση του Ντουσάρμ πήρε ο Κώστας Μπάκας που δεν ήταν αρνητικός αλλά η ομάδα του δεν είχε καλή υποδοχή και δεν πίεσε στο σερβίς.

Ο Φοίνικας εκμεταλεύτηκε την απουσία του Ντουσάρμ, έπαιξε σοβαρά και απέδειξε για άλλη μια φορά πως διανύει περίοδο φόρμας.

Κορυφαίοι της ομάδας του Νίκου Νεόφυτου ήταν ο Αντώνης Θάνος με (8/9, 4 μπλοκ) και ο Τόμισλαβ Ντόκιτς (12/19, 3 μπλοκ, 3 άσσοι). Από τον Παμβοχαϊκό που δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα ξεχώρισε ο Ποτόσνικ με 12/15 επιθέσεις και 1 μπλοκ.

Στο φινάλε υπήρξε και επεισόδιο μεταξύ του Ζένια Γκόρτσανιουκ και του πασαδόρου του Φοίνικα Κώστα Στοιβαχτή που οδήγησε στην αποβολή του τελευταίου. Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο αθλητές έδωσαν τις αμοιβαίες εξηγήσεις και το επεισόδιο τελείωσε. Η κακή αγωνιστική εικόνα του Παμβοχαϊκού δεν βοήθησε στο να γίνει ποιοτικός αγώνας αλλά παρόλα αυτά το κοινό του Βραχατίου χειροκρότησε νικητές και ηττημένους .

Τα σετ: 0-3 (14-25, 17-25, 20-25)

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα: 5 άσσοι, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Θεατές: 500.

pamvoxaikos-foinikas navmaxia

Ο Κώστας Στιβαχτής αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από την αναμέτρηση του Παμβοχαϊκού με τον Φοίνικα Σύρου και όπως δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα υπαίτιος ήταν ο... Ζένια Γκορτσιανούκ.

Ο Έλληνας πασαδόρος ζήτησε συγνώμη για την συμπεριφορά του, τον εκνευρισμό του και για την πράξη του να τινάξει το φιλέ.

Όλα συνέβησαν στο τέλος του τρίτου σετ και ενώ το σκορ ήταν 24-19 υπέρ του Φοίνικα, όταν ο Γκόρτσιανουκ φέρεται να είπε κάτι άσχημο στον Στιβαχτή κάνοντας παράλληλα και κάποια χειρονομία. Αυτό εκνεύρισε τον πασαδόρο του Παμβοχαϊκού που αντέδρασε και ανάγκασε τον διαιτητή να τον αποβάλλει.

Ο Στιβαχτής δήλωσε μετά το ματς: «Ζητώ συγνώμη για την συμπεριφορά μου. Ήταν πάνω στην ένταση της στιγμής. Θα πρέπει οι νεαροί αθλητές να σέβονται τους πιο παλιούς που έχουν και μεγαλύτερη εμπειρία στους αγωνιστικούς χώρους. Οι συμπαίκτες του κατάλαβαν το λάθος του Γκόρτσιανουκ και ηρέμησαν την κατάσταση. Ελπίζω να το κατάλαβε και ο ίδιος και να ήταν μια άτυχη στιγμή».

11.Παναθηναϊκός 9 (16-49)

*Λόγω της αποχώρησης του Απόλλων όλες οι ομάδες έχουν από 17 αγώνες εκτός από Κηφισιά, ΕΑΠ, ΠΑΟ, Άρη, ΠΑΟΚ που έχουν από 18 αγώνες.

* O Απόλλων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα και υποβιβάζεται στην Α2.

* Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν κατά σειρά. Oι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, οι βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους σετ, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους πόντων, οι συνολικές νίκες στο πρωτάθλημα.

*Σε περίπτωση που η διαφορά βαθμών του 11ου από τον 10ο είναι 7 βαθμοί ή περισσότεροι δεν γίνονται play out και υποβιβάζεται απευθείας η 11η ομάδα.