Σάββατο, 07 Μαρτίου 2020 23:00

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΟ Θήρας στο ντέρμπι κορυφής

Ο Α.Ο. Θήρας δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” με 3-1 σετ στο ντέρμπι κορυφής της 19ης αγωνιστικής.

Του Αντώνη Κοραή

Η ομάδα του Πειραιά παρέμεινε αήττητη και έφτασε τους 54 βαθμούς, με τον Α.Ο.Θ να μένει στους 49 και ουσιαστικά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, να κρίνεται η πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος που δίνει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας εν όψει των play -off.

Η ομάδα της Σαντορίνης είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι, αφού στο πρώτο σετ έφτασε μέχρι και στο +8 στο 11-19. Οι “ερυθρόλευκες” όμως με την Χουντ στο σερβίς και με ένα σερί 6-0 αρχικά μείωσαν σε 17-19, στη συνέχεια από μπλοκ της Λαμπρούση ισοφάρισαν σε 22-22 και ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή κλείνοντας το σετ με 25-23 από άσσο της Λαμπρούση και λάθος της Μεντάρο.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς μπήκαν καλά και στο δεύτερο σετ και από επίθεση της Μπρίνκμαν προηγήθηκαν με 9-13. Οι γηπεδούχες όμως είχαν και πάλι την απάντηση, με την Ζιβογίνοβιτς να πηγαίνει στα 9 μέτρα και να φεύγει στο 16-13. Ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στα ύψη και ανεβάζοντας την απόδοση του μεγάλωσε τη διαφορά και από επίθεση της Χίπε έκανε το 25-16 και μαζί το 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι ως και το 14-14. Ο Γκάιτς πέρασε στην θέση της Μεντάρο την Καραφουλίδου, με την αλλαγή του Σέρβου τεχνικού να αλλάζει τη ροή του ματς και το σετ να κλείνει υπέρ της Θήρας με 21-25 από επίθεση της Λίτσας Μερτέκη.

Η ομάδα του Πειραιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στη συνέχεια, με τον Κοβάτσεβιτς να βλέπει τις αθλήτριες του να αυξάνουν τη διαφορά που είχαν από την αρχή του τεταρτου σετ και στο τέλος να τελειώνουν το παιχνίδι με 25-16.

Το ματς που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Ρέντη, πραγματικά δικαιολόγησε για άλλη μια φορά την βαθμολογική θέση των δύο ομάδων και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια, καθώς οι δύο αντίπαλοι είναι πάρα πολύ πιθανόν να βρεθούν και πάλι σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε η Κατερίνα Ζακχαίου που υπέστη κάταγμα μικρού δαχτύλου στο αριστερό χέρι στην τελευταία προπόνηση της Παρασκευής και το πρωί του Σαββάτου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση αποκατάστασης, ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν είχε στη διάθεσή του και τη Σία Τοτσίδου.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Τάλαρου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-16, 21-25, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Ζιβογίνοβιτς 9 (6/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 19% άριστες), Χουντ 19 (15/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 0% άριστες), Λαμπρούση 12 (6/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 19 (19/48 επ.) / Κονόμι (λ, 91% υπ. - 73% άριστες), Κακουράτου (λ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (13/33 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Μερτέκη 13 (10/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Καραφουλίδου 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κούση, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ.).

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): «Το σημερινό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες δεν ήταν τόσο… επιθετικό, αλλά στα υπόλοιπα στοιχεία, το σερβίς, το μπλοκ και στην άμυνα ήταν πολύ καλό. Είμαι ικανοποιημένος γιατί συνεχίσαμε την καλή παρουσία που έχουμε στο δεύτερο μισό της σεζόν. Με αυτή τη νίκη έχουμε ασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Έχουμε δυο δύσκολα εκτός έδρας ματς με τον Άρη και τη Θέτιδα Βούλας, αλλά είναι στο χέρι μας να τελειώσουμε καλά. Παράλληλα προετοιμαζόμαστε για τα ευρωπαϊκά ματς με τη Μπεζιέ, ενώ έχουμε στο μυαλό μας και τους αγώνες του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας».

Μπράνκο Γκάιτς (Α.Ο. Θήρας): «Δεν είχαμε τον χαρακτήρα μας στο παιχνίδι. Το μυαλό μας είχε μείνει στον αποκλεισμό από τη Δρέσδη. Αν θες να είσαι ο καλύτερος πρέπει να αφήνεις πίσω σου το προηγούμενο ματς και να αφοσιωθείς στον επόμενο. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, όμως τον σεβόμαστε περισσότερο και χάνουμε μεγάλες ευκαιρίες».