Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2018 01:25

Στον τελικό με επική ανατροπή οι Νεάνιδες του ΑΣΕ Νεωρίου [pics]

Με μία τρομερή ανατροπή κόντρα στην Τελχινίς, οι  Νεάνιδες του ΑΣΕ Νεωρίου πήραν τη νίκη με 3-2 και ταυτόχρονα το εισιτήριο για τον τελικό της Ζ΄ Περιφέρειας νήσων Αιγαίου.

Ο αγώνας που έγινε το απόγευμα της Δευτέρας στη Β΄ αίθουσα του ΑΚΔΕ στη Σύρο ήταν απαγορευτικός για καρδιακούς, καθώς  το ΑΣΕ Νεωρίου έδειξε πως διαθέτει  τεράστια ψυχικά αποθέματα, καθώς βρέθηκε  δύο φορές πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2 και στο τέλος ήταν η ομάδα που πανηγύρισε μία μεγαλειώδη νίκη .

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εύκολα με 0-1 ( 13-25), όμως το Νεώριο ανέβασε την απόδοση του και ισοφάρισε σε 1-1 (25-22).

Ο Τελχινίς έκανε το 1-2 μετά από ένα «τρελό» σε εξέλιξη σετ  που πραγματικά δεν ήταν για… καρδιακούς και τελικά έληξε 26-28.

Το συγκρότημα του Χρήστου Σκρέτα όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα, αλλά και την ηρεμία να ισοφαρίσει σε 2-2 με το 25-15 να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ οι φίλοι του Βόλεϊ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν αγώνα υψηλού επιπέδου με πολλές εναλλαγές στο σκορ, αν και οι Συριανές για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ, το τελικό 17-15 δείχνει από μόνο του πως το σετ κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα της Σύρου πλέον στον τελικό της Ζ΄ Περιφέρειας θα αντιμετωπίσει τον άλλο φιναλίστ, Νηρέα Καρδαμύλων, καθώς οι Χιώτισσες έχουν εξασφαλίσει  το εισιτήριο κερδίζοντας στον άλλο ημιτελικό τον Ιωνικό Σάμου.

Να σημειωθεί ότι ο πρωταθλητής της Ζ΄Περιφέρειας θα συνεχίσει στον θεσμό του Πανελληνίου πρωταθλήματος για τη φάση των 16.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή και οι Νεάνιδες του ΑΣΕ Νεωρίου  πήραν στα χέρια τους το Κύπελλο της πρωταθλήτριας ομάδας των Κυκλάδων.

Τα σετ: 13-25, 25-22, 26-28, 25-15, 17-15

ΑΣΕ Νεωρίου (Σκρέτας): Πάχη, Β. Κομκοτού, Δεσύπρη, Τζέκα, Φρέρη, Στεφάνου, Καραβάνα, Ρούσσου, Συνοδινού, Λιγνού, Ν. Κομκοτού, Ρούτσι, Γαδ, Πιτσικάλη.

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Γκίκα, Μυρωνίδου, Δεληγιώργου, Κρητικού, Κουφομανώλη, Τερζίου, Χουσείν, Βλαχοπούλου, Εούρη, Κρητικού.

Φωτογραφίες: Σταύρος Μαυράκης (Κοινή Γνώμη)

28504695 1954443231474500 159634510 o28547326 1954443251474498 1900245295 oDSC 8984DSC 9005