Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Σάββατο, 04 Μαρτίου 2017 19:46

Στον τελικό ο Πανναξιακός!

Ο Πανναξιακός θα είναι στον μεγάλο αυριανό τελικό του Κυπέλλου, αφού μετά από ένα ματς θρίλερ κατάφερε και ξεπέρασε την αντίσταση του Μαρκόπουλου, κερδίζοντας στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ!

Σε ματς για γερά νεύρα αποδείχθηκε αυτό που έληξε προ λίγου στο κλειστό της Γλυφάδας. Ο Πανναξιακός μπορεί να έφτασε γρήγορα-γρήγορα στο 2-0 σετ, δεν κατάφερε ωστόσο να τελειώσει το παιχνίδι, με το Μαρκόπουλο να κάνει την ολική επαναφορά, ενώ λίγο έλειψε να κάνει και την ανατροπή της χρονιάς. Οι αθλήτριες του Γιώργου Ρούση όμως, παίζοντας με ιδιαίτερη ψυχραιμία στο τέλος, κατάφεραν να βρουν λύσεις στο τάι-μπρέικ και έτσι ο Πανναξιακός, έχοντας την συμπαράσταση εκατοντάδων φίλων του, αύριο θα είναι στον μεγάλο τελικό!

Μπήκε..«φουριόζος»

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε ότι ήθελε να καθαρίσει γρήγορα το παιχνίδι. Με σερί 0-8 στην αρχή αλλά και φτάνοντας την διαφορά στο 11-20, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Κατερίνα Ζακχαίου, η οποία έδωσε αμέτρητες λύσεις στο μπλοκ, κατάφερε να πάει διαφορά ασφαλείας, αλλά και το σετ με 25-12.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ με το Μαρκόπουλο να μένει κοντά στο σκορ (4-4), ωστόσο με μπλοκ από την αρχηγό Σία Τοτσίδου, άσσο της Οικονομίδου, αλλά και επίθεση της Φρέσκο, η διαφορά πήγε στο 13-8, υπέρ του ΠΑΟΝ. Κάπου εκεί και μετά το τάιμ-άουτ από το Μακρόπουλο ο Πανναξιακός ανέβασε κι άλλο την διαφορά 13-20, παίρνοντας και το 2ο σετ με 25-21.

Έχασε την συγκέντρωσή του

Πολλοί πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Ότι ο Πανναξιακός είχε προκριθεί. Κι όμως το Μαρκόπουλο έκανε την ολική επαναφορά, μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο σετ και επέβαλε τον ρυθμό του, ευρισκόμενο πάντα μπροστά στο σκορ. Το 8-3 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων με την Μερκάντο να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση αλλά και της Σόουζα που με την αλλαγή της, κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του ματς, έφερε το πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ο Πανναξιακός έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις, η υποδοχή του δυσκολευόταν συνεχώς και κάπως έτσι το σετ πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 22-20, όπου και το Μαρκόπουλο κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΠΑΟΝ, ήρθε και το 4ο σετ, όπου το Μαρκόπουλο έχοντας πάρει φόρα, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 10-7, με την διαφορά ωστόσο να μειώνεται στο 18-16. Σε εκείνο το σημείο λοιπόν τα λάθη από τον Πανναξιακό στοίχησαν και το 4ο σετ, με το παιχνίδι να έρχεται στα ίσια (25-19).

Στην.. κόψη του ξυραφιού το τάι-μπρέικ

Στο τάι μπρέικ, ο Πανναξιακός με ένα εντυπωσιακό μπλοκ της Ζακχαίου στη Νικολογιάννη προηγήθηκε με 6-3, όμως ο ΑΟΜ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ένα λάθος του Πανναξιακού, μία επίθεση της Νικολογιάννη και ένας άσσος της Καρακάση έφεραν πάλι την απόλυτη ισορροπία. Η Πότοκαρ δίνει πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της (8-7) και στην κόντρα επίθεση η Οικονομίδου έβαλε τον Πανναξιακό μπροστά με +2 (9-7).

Ενώ το σκορ είναι 11-10 ο Ρούσης περνάει στο ματς την Ξαγοραράκη και με τα δικά της σερβίς οι Ναξιώτισσες έκαναν σερί 4-0 για το τελικό 15-10. Το παιχνίδι τελείωσε με μπλοκ της Ζακχαίου στην Μερκάδο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης,