Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2017 13:02

Ήττα του Φοίνικα στους Αγίους Θεοδώρους

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα που έβαλε... φωτιά στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Volley League «Πάμε Στοίχημα» σημείωσε η Κύζικος Νέας Περάμου.

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα στο γυμναστήριο των Αγίων Θεοδώρων η Κύζικος νίκησε τον Φοίνικα Σύρου 3-2 στο ντεμπούτο του Νίκου Νεόφυτου στην ομάδα της Νέας Περάμου.

Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ, είχε εναλλαγές στο σκορ και ο Νεόφυτος στην επιστροφή του στην ενεργό δράση νίκησε την παλιά του ομάδα. Η Κύζικος είχε φοβερό μπλοκ και πολύ καλή άμυνα, ενώ ο Φοίνικας στηρίχτηκε στο σερβίς αλλά έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια. Με την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα η Κύζικος έμεινε κοντά στον Ηρακλή Χαλκίδας και μαζί πλησίασαν την Παναχαϊκή που πλέον απειλείται στην 9η θέση. Ο Φοίνικας έπεσε από την 4η θέση και βλέπει πλέον την πλάτη της Κηφισιάς.

Πρώτος σκόρερ της Κυζίκου ήταν ο Ματσιέλ με 35 πόντους εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι και οι 5 μπλοκ. Ο Φοίνικας είχε πρώτο σκόρερ τον Μρντακ που σημείωσε 30 πόντους, ενώ ο Πάρις σημείωσε τους 6 από τους 14 άσσους της ομάδας του.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε ακόμα και με +6 (16-10) αλλά η Κύζικος κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα 22-22 και μετά να πάρει το 1ο σετ 30-28 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Φοίνικας με πίεση στο σερβίς και βελτιωμένη υποδοχή κατάφερε να πάρει σχετικά άνετα το 2ο και το 3ο σετ και από εκεί και πέρα άρχισε η μεγάλη μάχη. Με την είσοδο του Σόουζα η Κύζικος βελτίωσε την υποδοχή και την άμυνα και με δύο σερί 3-0 κατάφερε να προσπεράσει τον Φοίνικα 21-18 και εν τέλει να πάρει το σετ με λάθος των φιλοξενούμενων και επίθεση από τον Ματσιέλ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα αλλά η Κύζικος προσπέρασε με 6-4 και κράτησε τη διαφορά μέχρι τέλος.

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-9, 15-13

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 'ασσους, 69 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 14 άσσους, 71 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (30-28, 22-25, 18-25, 27-25, 15-13) σε 139'

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Γκούλακ 13 (11/15 επ, 2 μπλοκ, 19% υπ - 19% άριστες), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 35 (27/49 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 52% υπ - 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Μπεκιάρης 1 (1/1 επ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (8/16 επ, 56% υπ - 31% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Μρντακ 30 (25/49 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 9 (2/3 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 23 (20/36 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ - 36% άριστες), Εφραιμίδης 13 (13/24 επ, 51% υπ - 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Κουμιώτης (λ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 άσσοι, 80% υπ - 20% άριστες).

Ο προπονητής της Κύζικου Νέας Περάμου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Η αλήθεια είναι πως μου είχε λείψει η ένταση των αγώνων σε υψηλό επίπεδο. Είχαμε πάθος και θέληση για τη νίκη και τα καταφέραμε. Μπράβο στην ομάδα μου. Δεν έβλεπα μπροστά μου τον Φοίνικα. Ημουν προπονητής στον Φοίνικα, πέρασα δύο ωραία χρόνια αλλά μέχρι εκεί. Το μυαλό μου ήταν στην ομάδα μου και το πως θα κάναμε μία ξεχωριστή νίκη που θα μας βελτιώσει βαθμολογικά. Πήραμε δύο πολύτιμους βαθμούς αλλά για την σωτηρία μας πρέπει να κάνουμε ακόμα πολλά. Δεν κάνω σχόλιο για τη διαιτησία».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Μετά την απώλεια του 1ου σετ βρήκαμε τον τρόπο να γυρίσουμε τον αγώνα και να πάρουμε τη νίκη αλλά τα λάθη που έγιναν και από τους διαιτητές δε μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Η Κύζικος είχε ενθουσιασμό και πάθος και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για να πάρουμε την 4η θέση».