Σάββατο, 07 Ιανουαρίου 2017 22:45

Τον ξανα-κοίταξε στα μάτια

Δύσκολα έβαλε για ακόμη μια φορά ο ΑΟ Θήρας στον Ολυμπιακό. Η ήττα του πρώτου γύρου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ δεν ξεχάστηκε από τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες πήραν μία άτυπη ρεβάνς από την ομάδα της Σαντορίνης κερδίζοντας στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη τον ΑΟΘ με 3-1, ενώ ταυτόχρονα επέστρεψαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΟ Θήρας σκληροτράχηλος στον εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής, έδειξε να μην τα βάζει κάτω και να κυνηγάει ακόμα και τους βαθμούς της νίκης σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες με όπλο το μπλοκ και το σέρβις πήραν προβάδισμα+5 (20-15) για το 1-0 σετ με 25-19.
Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον ΑΟΘ να ανεβάζει στροφές επιθετικά και να εκμεταλλεύεται την αδράνεια και τα λάθη του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το προβάδισμα (22-19) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν με τη Γεωργιάδου (23-23) και να τελειώσουν το σετ με τις Όστοϊτς-Ζντόβτς με 23-25 (1-1).
Μετά την ισοφάριση, ο ΑΟΘ μπήκε εξίσου δυναμικά στο τρίτο σετ (1-4, 2-7). Ο Ολυμπιακός σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, ισοδάρισε και έφτασε πρώτος στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο άσος της Χίπε έκανε το 18-16 ενώ η Θήρα έφτασε στον πόντο 21-20. Με ψυχραιμία στα τελειώματα των φάσεων ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο 25-22 για το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασιστικά (7-3), αλλά ο ΑΟΘ βρήκε λύσεις και ισοφάρισε σε 9-9. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν κεφάλι +5 (17-12) αλλά η Θήρα βρήκε πάλι τρόπο να μειώσει με την Ζντόβτς (17-16) και να περάσει μπροστά 17-18 με τις Μεταξά –Τέρζιτς. Η Χίπε «απάντησε» 19-19 με μπλοκ της Λαζάρεβιτς οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου το προβάδισμα 20-19, το οποίο δεν άφησαν μέχρι το τελικό 25-22 (από την Γιώτα) κατακτώντας έτσι το πρώτο «τρίποντο» του 2017.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό, η επιστροφή της Γερμανίδας διαγώνιας, Σάσκια Χίπε (σ.σ στο 20-15 του πρώτου σετ) ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα με την Βλαχάκη διαγώνια και τις Τσίμα-Μαλασάι ακραίες ανακατεύοντες στη συνέχεια τα σχήματα.Οι «ερυθρόλευκες» ετοιμάζονται πλέον για τον επαναληπτικό αγώνα στη Ρουμανία την προσεχή Τετάρτη (11/1) κόντρα στη C.S.M. Βουκουρεστίου με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-22)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Μαλασάι, Λαμπρούση, Βλαχάκη, Τσίμα, Χριστοδούλου, Κονόμη -λ, Λαζάρεβιτς, Κοκκινάκη -λ, Χίπε

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ(Απόστολος Οικονόμου): Γεωργιάδου, Ζντοβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ, Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς:«Πετύχαμε μια σημαντική νίκη με καλή εμφάνιση, πριν από ένα σημαντικό ματς για εμάς, όπως αυτό που έρχεται στο Βουκουρέστι κόντρα στην C.S.M.. Η Χίπε δεν έπαιξε πάρα πολύ σήμερα, αλλά αγωνίστηκε όσο ακριβώς την χρειαζόμασταν στην επιστροφή της. Ίσως στις προπονήσεις δείχνει πιο έτοιμη αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Επίσης η Λαζάρεβιτς είχε ένα πρόβλημα στο αριστερό χέρι και δεν την πιέσαμε για να παίξει περισσότερο σήμερα. Είναι ωστόσο εξαιρετικά σημαντικό για εμάς ότι όλες οι παίκτριες συμμετείχαν στη σημερινή νίκη. Σήμερα παίξαμε καλά, όμως κόντρα στην C.S.M. θα πρέπει να παίξουμε λίγο καλύτερα».

Απόστολος Οικονόμου:«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό παρόλο την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού κατάφερε και διαχειρίστηκε το ματς καλύτερα και να του ευχηθούμε καλή πορεία στην Ευρώπη. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας. Αυτό που είχα πει και στις δηλώσεις πριν το ματς για το σέρβις-υποδοχή λειτούργησε σε καλό επίπεδο. Σταθήκαμε ανταγωνιστικά και είδα μια βελτιωμένη εικόνα της ομάδας σε εκτός έδρας παιχνίδι. Ευελπιστούμε σε έναν καλύτερο δεύτερο γύρο».

Να υπενθυμίσουμε ότι αυτή την Τετάρτη στις 11 Ιανουαρίου θα διεξαχθεί και ο έτερος εξ αναβολής αγώνας της 12ης αγωνιστικής στο κλειστό γυμναστήριο της Νάξου, με αντιμέτωπες τις ομάδες του Πανναξιακού και της Ηλιούπολης σε μία αναμέτρηση που θα κριθούν πολλά όσον αφορά την υπόθεση τετράδα και πλέϊ οφ.