Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2016 23:31

Εισιτήριο τελικού στο τάι μπρέικ για τον ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο Θήρας επικράτησε με 3-2 (30-28, 25-20, 19-25, 20-25,16-14) του μαχητικού Μαρκόπουλου στον θεαματικό β’ ημιτελικό του «Νομίκεια 2016» και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά θα διεκδικήσει το Σάββατο στον τελικό (19.30) τον παρθενικό τίτλο του στην διοργάνωση κόντρα στο φιναλίστ, Παναθηναϊκό.

Όπως ο α’ ημιτελικός του τουρνουά έτσι και β’ ημιτελικός, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που κατέκλυσε τις κερκίδες του ΔΑΠΠΟΣ και παρακολούθησε ένα όμορφο ματς από δύο ομάδες που όπως όλα δείχνουν θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Στο α΄ σετ είχαμε αρχικά ένα αναγνωρίστικο ξεκίνημα των ομάδων με το Μαρκόπουλο στη συνέχεια να ανεβάζει ρυθμούς. Ο Α.Ο Θήρας, μετά το αρχικό μούδιασμα ισορρόπησε το παιχνίδι με την Τέρζιτς να δίνει πολλές λύσεις επιθετικά. Παρά το πιεστικό σερβίς των φιλοξενούμενων οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι 11-11, έως ότου η ομάδα των Μεσογείων έφτασε πρώτη στο 16-15. Από κει και πέρα το σετ απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν από τον αντίπαλό τους, 18-18, 22-22, 26-26, ώσπου ο Α.Ο Θύρας εκμεταλλευόμενος τα όποια λάθη του Μαρκόπουλου, παρά τα όποια φυσιολογικά για την περίοδο των ομάδων σκαμπανεβάσματα,έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ με 30-28.

Στο β’ σετ η Σαντορίνη με καλή ψυχολογία και ακόμη καλύτερο σερβίς, πίεσε την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη και με λάθος επίθεση της Μερκάδο ξέφυγε 8-5 και 16-14. Συνεχόμενα λάθη και επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων έφεραν το ενθουσιώδες Μαρκόπουλο στον πόντο 18-17 και 20-19, όμως η ομάδα της Σαντορίνης από τα δώρα των αντιπάλων της ζευγάρωσε με 25-20 τα κερδισμένα της σετ, μέσα σε γιορτινό κλίμα και high ρυθμούς, από την DJ Ελένη στα deck!

Στο γ’ σετ η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε πολύ δυνατά, αλλά μετά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων με 8-5, το Μαρκόπουλο πίεσε, υποχρέωσε τις αντιπάλους της σε λάθη και με τον τυχερό άσο της Πούλι, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 10-9. Από τα εκατέρωθεν λάθη των ομάδων η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ξέφυγε και πάλι με 16-14, όμως στη συνέχεια με τρεις συνεχόμενους άσους της Πούλι η ομάδα των Μεσογείων ξέφυγε με 21-17 και τελικά με μπλοκ άουτ της Λίγακη, πήρε με 25-19 το σετ μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ το Μαρκόπουλο με πιετσικό σερβίς χάλασε την υποδοχή του Α.Ο Θήρας και ξέφυγε με 11-7 στο πιο θεαματικό ίσως σετ του αγώνα. Οι πολύ καλές άμυνες και οι κόντρα επιθέσεις των φιλοξενούμενων διατήρησαν με 16-14 το προβάδισμα για την ομάδα του Μαρκόπουλου, απέναντι στη Σαντορίνη που έδειχνε να τα περιμένει όλα από την Τέρζιτς. Το μπλοκ της Σαντορίνης ροκάνισε τη διαφορά με τις αθλήτριες του Οικονόμου να μειώνουν στον πόντο, 19-18, όμως το Μαρκόπουλο σε ρυθμό «σάμπας» από το καλό σερβός της Ζακλίν και το μπλοκ της Πούλι ξέφυγε με 22-19 και τελικά με 25-20 ισοφάρισε 2-2 σετ, «κληρώνοντας» το εισιτήριο του τελικού σε τάι μπρέικ.

Στο σετ της μιας ανάσας το ενθουσιώδες Μαρκόπουλο με καλό σερβίς και μπλοκ πήρε με 4-0 μία σημαντική διαφορά και έδειχνε αποφασισμένο για τη νίκη. Η συνήθης... σκόρερ της Σαντορίνης Τέρζιτς, σάλπισε αντεπίθεση για την ομάδα της και οι γηπεδούχες με την είσοδο της Τσοχαντζή στην πάσα αντί της Βεργίδου ισοφάρισαν σε 5-5, προκαλώντας κύματα ενθουσιασμού. Η απειρία των αθλητριών του Νικολάκη έφερε μαζεμένα λάθη, τα οποία έφεραν μπροστά τον Α.Ο Θήρας με 8-6. Οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενες την αναποτελεσματικότητα στην επίθεση και τα λάθη της Σαντορίνης ισοφάρισαν σε 12-12. Ο Οικονόμου επανέφερε την Βεργίδου στο ματς και με τις επιθέσεις της Τέρζιτς και τον άσο της αρχηγού Μουντάκη ο Α.Ο Θήρας πήρε με 16-14 τη νίκη 3-2 και το τελευταίο εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού της διοργάνωσης και η ομάδα Νικολάκη το θερμό χειροκρότημα για την πολύ καλή της εμφάνιση.

Α.Ο. Θήρας (Α. Οικονόμου): Βεργίδου, Γεωργιάδου 7, Zντοβτς 7, Μεταξά 9 (4 μπλοκ), Όστοιτς 5, Τέρζιτς 31, λίμπερο η Αρτακιάνου (45%), Τσοχαντζή 1, Τσοαμπανίδου, Μουντάκη 3

Α.Ο. Μαρκόπουλο Revoil (Γ. Νικολάκης): Σόουζα 11 (5 άσοι), Δικαιούλια 4, Πατεράκη 3, Μερκάδο 21, Κλάιν 16, Φακοπουλίδου 9, λιμπερο η Ιακωβίδου (63%), Λιάγκη 6, Διάλα 14 (7 μπλοκ), Νικολογιάννη, Τουλγαρίδου, Γεωργαντζή.