Τρίτη, 12 Απριλίου 2016 20:50

''ΕΠΟΣ''... ο ΑΟ Θήρας στον τελικό του πρωταθλήματος

OLES APODITIRIA KIPSELI 1

Μία από τις πιο χρυσές σελίδες στην ιστορία του Κυκλαδίτικου αθλητισμού έγραψε πριν λίγο ο ΑΟ Θήρας, καθώς νίκησε μέσα στην Κυψέλη με 1-3 τον Παναθηναϊκό και θα αντιμετωπίσει στους τελικούς τον Ολυμπιακό, διεκδικώντας τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Οι Σαντορινιές στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς επικράτησαν με 3-1 (25-17, 26-24, 18-25, 25-17), πράγμα που πανηγύρισαν έξαλα [βλ. βίντεο] και πλέον ετοιμάζονται για να κοιτάξουν κατάματα τον ''Γίγαντα'' του Ελληνικού Γυναικείου Βόλεϊ, τον Ολυμπιακό.
Σε κάθε περίπτωση ο ΑΟ Θήρας, με αυτή την τεράστια επιτυχία γράφει το δικό του ΕΠΟΣ, καθώς έχει ήδη στα χέρια του την 1η ή την 2η θέση, ενώ σήμερα σφράγισε και το εισιτήριο της πρώτης του συμμετοχής στα Ευρωπαϊκά σαλόνια.
Δικαίωμα στο όνειρο έχουν όλοι οι φίλαθλοι των Κυκλάδων, που θέλουν να δουν πρωταθλητή Ελλάδας τον ΑΟ Θήρας...
Ο αγώνας
Ο Α.Ο Θήρας ξεκίνησε καλύτερα στους πρώτους πόντους του σετ με επιθετική πολυφωνία και πίεση από το σερβίς έφτασε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8 έπειτα από άουτ επίθεση της Μερτέκη. Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε σταδιακά το ρυθμό ενώ με μια επίθεση της Νομικού και δυο μπλοκ της Καββαδία μείωσε σε 12-15 με τη Σαντορίνη να πηγαίνει πρώτη και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16. Ένα προβάδισμα που οι φιλοξενούμενες διατήρησαν και με επιθετική αιχμή του δόρατος την Μπρίνκμαν αύξησαν προς το τέλος του σετ για το 0-1 σετ με 17-25 μέσα στην Κυψέλη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το 0-1 μπήκε η ομάδα της Σαντορίνης στο δεύτερο σετ και–όπως και στο πρώτο σετ- «έχτισε» διαφορά (4-9, 5-10). Ο Παναθηναϊκός με τις Νομικού, Μερτέκη, Μόλναρ στο σχήμα του είχε «απάντηση» με πίεση από το σερβίς της Κουτουξίδου ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 15-15. Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τις «πράσινες» να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με 19-18 (επίθεση Μερτέκη). Ο ΑΟΘ με την Μπρίνκμαν έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (23-24) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τη Μόλναρ να παίρνει το μπλοκ άουτ (σ.σ ζητήθηκε βίντεο ρέφερι από τη Θήρα, αλλά αποδείχθηκε ότι οι διαιτητές είχαν δίκιο). Στην επόμενη φάση, η Γεωργιάδου με πλασέ έκανε το 24-25 με τη Νομικού να αστοχεί στην επίθεση και τον ΑΟΘ να κάνει το 0-2 σετ (24-26).

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο (5-5, 9-9, 11-11) με τον ΠΑΟ να εκμεταλλεύεται δυο λάθη του ΑΟΘ και τη Μόλναρ να παίρνει μπροστά στην επίθεση για το 14-11, το 16-12 και το 18-13. ΟΙ «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά και την αύξησαν (21-14) για να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο ΑΟΘ είχε το προβάδισμα και στο τέταρτο σετ, εκμεταλλευόμενες μικρή αδράνεια των γηπεδούχων στην υποδοχή κατάφερε να πάρει μια διαφορά +7 (8-15) όταν η Βεργίδου πήγε στο σερβίς στο 8-9 ενώ το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 9-16 (επίθεση Μπρίνκμαν).
Η πίεση ήταν στις γηπεδούχες με τον ΑΟΘ να παραμένει συγκεντρωμένος και να ανοίγει τη διαφορά με άσο της Βίντοβιτς 11-20. Παρά τις προσπάθειες της Μόλναρ που μείωσε σε 14-21, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και τα κορίτσια της Σαντορίνης πήραν το σετ με 17-25 και το ματς με 1-3, αλλά κυρίως πήραν μια ιστορική πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.
Ο πρώτος αγώνας της σειρά των τελικών είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 15/4 στο κλειστό του Ρέντη και αύριο θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα της σειράς.
Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25
Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.