Σάββατο, 09 Απριλίου 2016 23:16

Οι «πύργοι» του Φοίνικα έκαναν «ματ» στο Ζηρίνειο

Ο Φοίνικας Σύρου έσπασε το νικηφόρο σερί του ΑΟΠ Κηφισιάς και με άνετη επικράτηση στο τάι μπρέικ νίκησε 3-2 σετ στον δεύτερο ημιτελικό και ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1.

Η συνέχεια θα δοθεί την Δευτέρα στη Σύρο με το «πειρατικό» να κρατάει στα χέρια του την δεύτερη πρόκριση σε τελικό μετά το 2012. Μεγάλος πρωταγωνιστής του Φοίνικα ήταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης αλλά και ο Μπάιρον Φέργκιουσον.

Η υποδοχή του Φοίνικα ήταν καλή και η τακτική από το κέντρο δικαιώθηκε πανηγυρικά για να επιτευχθεί η νίκη απέναντι στην Κηφισιά που αυτή τη φορά δε μπόρεσε να καλύψει το κενό του Κώστα Χριστοφιδέλη. Ο Φοίνικας είχε να νικήσει την Κηφισιά από τις 5 Ιανουαρίου 2013 και στο Ζηρίνειο από τις 29 Οκτωβρίου του 2011.

Η Κηφισιά είχε 52% υποδοχή και 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση δείχνοντας την αδυναμία της σε αυτόν τον τομέα, ενώ ο Φοίνικας με μέτρια υποδοχή (33%) είχε 61% επίθεση δείχνοντας και το εξαιρετικό παιχνίδι του πασαδόρου.

Το προβάδισμα της Κηφισιάς

Το 1ο σετ ήταν συνέχεια του πρώτου ημιτελικού με την Κηφισιά να επιβάλει το ρυθμό της χάρις το σερβίς. Το 8-7 του Φοίνικα με σερί 3-0 έγινε 10-8 για την Κηφισιά, ενώ σειρά είχε ο Γιοβάνοβιτς να ανεβάσει τη διαφορά στο +7 (18-11) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Πήρε «μπροστά» ο Φοίνικας

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είχε τον έλεγχο μέχρι και το 8-5 ου 2ου σετ. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας ισορόπησε σταδιακά τον αγώνα, βελτίωσε την υποδοχή του και με δύο εξαιρετικές ενέργειες του Ντόκιτς (μπλοκ και πάιπ) πέρασε μπροστά 10-9 και πήρε τον έλεγχο. Με τον Ανδρεάδη να μην έχει αντίπαλο από το κέντρο ο Φοίνικα ξέφυγε 21-18, ενώ όταν η Κηφισιά μείωσε με Μπίσετ και Νικολάκη έδωσε λύση ο Λάππας για το 25-22 και το 1-1.

Βλέποντας την υπεροχή του στο κέντρο με την παρουσία των Ανδρεάδη, Φέργκιουσον και με την υποδοχή να δίνει γρήγορες ευκαιρίες στον Πάρις ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και ξέφυγε από την αρχή στο σκορ με 12-8 και αργότερα 23-15 κάνοντας το 2-1 σετ με 25-17.

Εχασε δύο ματς μπολ

Το καλύτερο σετ ήταν το 4ο με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ σε κάθε τεχνικό τάιμ άουτ (8-5 και 15-16). Ο Φοίνικας κράτησε έστω και με κόπο το μικρό προβάδισμα μέχρι το 24-23. Ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Νικολάκης έχασε το σερβίς. Ο Φοίνικας είχε δεύτερο ματς μπολ αλλά η «πάιπ» του Ρουμελιωτάκη και οι κόντρα επιθεσεις από Γιοβάνοβιτς και Παπαγγελόπουλο έκαναν το 27-25 και έστειλαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο ρόλο του «Rocky»

Παρά την απογοήτευση από την απώλεια του 4ου σετ οι παίκτες του Φοίνικα έδειξαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, ενώ πήραν κουράγιο από τους περίπου 30 συριανούς εκδρομείς που τους συμπαραστάθηκαν. Το σερβίς του Φοίνικα αλλά και τα διαδοχικά μπλοκ του Ανδρεάδη έκαναν το 5-1 και έβαλαν το «πειρατικό» σε θέση ισχύος. Η Κηφισιά έμεινε από ενέργεια και φάνηκε από τα 4 βασικά λάθη των παικτών της στην τακτικη.  Οι παίκτες του Φοίνικα που το προηγούμενο βράδυ είχαν δει την κινηματγραφική ταινία «Rocky» έδωσαν τη χαριστική βολή και με το 15-7 πήραν τη νίκη.

5ο σετ: 1-5, 5-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λα΄θη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 17-25, 27-25, 7-15) σε 125΄

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Μπίσετ 15 (12/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (8/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 8 (5/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 45% άριστες), Ρουμελιωτάκης 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (22/47 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 57% άριστες), Κάπελλας, Κόντος, Φραγκιαδάκης, Γαβριήλ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 10 (5/12 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 14% υπ - 14% άριστες), Ντόκιτς 20 (18/30 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 17 (13/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδοπουλος 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 25% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Μάρκου, Μουρούτης, Λάππας 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν είναι αυτή η εικόνα που έχουμε ως ομάδα. Εχουμε πολλά προβλήματα, ειδικά η απουσία του τραυματία Χριστοφιδέλη και του Γιοβάνοβιτς που είναι τραυματίας. Έγινε μεγάλη προσπάθεια σε αυτά τα δύο ματς. Τους αξίζουν πολλά μπράβο. Χάσαμε ένα ματς αλλά δεν τα παρατάμε και δεν σκύβουμε το κεφάλι. Θα προσπαθήσουμε να νικήσουμε στη Σύρο. Το έχουμε ξανακάνει και θα προσπαθήσουμε να το ξανακάνουμε για να πάμε για πρώτη φορά στον τελικό».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε: «Κάναμε κάποια κρίσιμα λάθη που συνήθως δεν κάνουμε. Η Σύρος ήταν πολύ συγκεντρωμένη, έπαιξε πολύ καλά, κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στο τάι μπρέικ, κάτι που δεν είχε καταφέρει στο πρώτο παιχνίδι. Τα παιχνίδια στη Σύρο ξέρουμε ότι θα είναι πολύ δύσκολα, θέλουμε να νικήσουμε έστω ένα παιχνίδι και να είμαστε στο τέλος αυτοί που θα περάσουν στον τελικό».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Ηταν ένα κλειστό παιχνίδι όπως και ο πρώτος αγώνας αλλά οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ μας. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και στον κόσμο που ήρθε από τη Σύρο για να μας υποστηρίξει. Επιστρέφουμε με καλή ψυχολογία στο σπίτι μας. Πρέπει να προετοιμαστούμε πνευματικά και σωματικά για να αξιοποιήσουμε την έδρα μας. Δεν θα είναι εύκολα τα ματς στη Σύρο. Θυμίζω πως η Κηφισιά μας είχε νικήσει 3-1 σετ. Θέλουμε πολύ να είμαστε εμείς αυτοί που θα πάνε στον τελικό».

Ο ακραίος Ηλίας Λάππας ακραίος του Φοίνικα τόνισε: «Είχαμε πολύ καλό μπλοκ σήμερα, σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι και έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση. Είχαμε πολύ πάθος, μεγάλο κίνητρο τα οποία μας έδωσαν ώθηση ώστε να νικήσουμε. Τα παιχνίδια στη Σύρο ξέρουμε ότι θα μας δυσκολέψει η Κηφισιά, αλλά θέλουμε να περάσουμε στον τελικό μπροστά στον κόσμο μας».