JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Κυριακή, 20 Μαρτίου 2016 00:44

Στα … πόδια των « ερυθρόλευκων»

Και τώρα; Όλοι γνώριζαν ότι η αποστολή στην Σαντορίνη κόντρα στον ΑΟ Θήρας δεν θα ήταν εύκολη.

Όμως, η αλήθεια είναι ότι δεν περίμεναν και αυτή την αντιμετώπιση… Να βρεθούν απέναντι σε «φιλάθλους» και «Επιτροπή υποδοχής» - φέρεται να επικαλούνται ανάλογη συμπεριφορά και στον αγώνα του πρώτου γύρου που όμως παραπέμπει σε ιστορίες φαντασίας – πριν από την έναρξη του αγώνα αλλά και καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης όπου τα υβριστικά συνθήματα είχαν τον πρώτο λόγο.

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 σετ, εξασφάλισε και μαθηματικά τη παρουσία του για πρώτη φορά στα πλέι οφ της Α1 Γυναικών και πλέον κοιτάζει την 3η θέση τη στιγμή που ο Πανναξιακός θα περιμένει έως το βράδυ της επόμενης Τρίτης (22/03) για να ξέρει εάν για 2η σερί χρονιά θα είναι στα πλέι οφ από την 4η θέση. Βλέπετε, ο Πανναξιακός θα βρεθεί στην 4η μόνο εάν ο ίδιος κερδίσει την… αδιάφορη Ηλιούπολη (έχει εξασφαλίσει την 8η θέση) και την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός επικρατήσει του Άρη με καθαρό …τρίποντο (3-0 ή 3-1) στη Θεσσαλονίκη.

Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες έχουν διαφορά δύο βαθμών (46 έναντι 44) μετά τη νίκη του Άρη με 3-0 επί του  Φιλαθλητικού στη Λάρισα και ο Πανναξιακός πλέον υστερεί του Άρη σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει καλύτερο γκολ αβερέιτζ… Άρα, όλοι στα …. Πόδια του Ολυμπιακού που θα καθορίσει όχι μόνο ποια ομάδα θα περάσει στα πλέι οφ αλλά και ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στην επόμενη φάση…  Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Πανναξιακός είχε και ένα σημαντικό κέρδος.

Τη παρουσία της Κάλλια Κατερίνη, της 14χρονης Ναξιώτισσας προϊόν των ακαδημιών που όχι απλά ήταν στην 12άδα αλλά έπαιξε σε κάποια σημεία του αγώνα και μετά τις αδελφές Αναγνώστου είναι το νέο πρόσωπο που εμφανίζει φέτος ο Πανναξιακός και βάζει υποθήκη για το μέλλον…

Γαλλικά

Αυτά όσον αφορά το …μέλλον που δεν είναι και πολύ μακριά καθότι μιλάει για παιχνίδι σε τρεις ημέρες… Γυρίζοντας πίσω, να αναφέρουμε ότι πριν από την έναρξη του αγώνα με τον ΑΟ Θήρας, «Επιτροπή υποδοχής» αποτελούμενη από περίπου 15 «φιλάθλους»,  όταν έφτασε η αποστολή του Πανναξιακού στο γήπεδο του ΑΟ Θήρας, έδειξαν τι σημαίνει «φιλοξενία» στη Σαντορίνη. Υπήρξε ρήψη καπνογόνου και αρκετά γαλλικά ενώ δεν έλειψαν και κάποια …σπρωξίματα σε μέλη της αποστολής των φιλοξενούμενων που διαμαρτυρήθηκαν για την …φιλοξενία. Και βέβαια, όπως αναφέραμε και στη διάρκεια του αγώνα είχαμε ουκ ολίγα γαλλικά… Η αναφορά δεν λειτουργεί ως δικαιολογία για το αρνητικό αποτέλεσμα του Πανναξιακού ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που προηγήθηκε στο σκορ (1-0 σετ) αλλά γιατί κάποιοι δυστυχώς βάζουν στο βόλεϊ και στο μπάσκετ και την ανόητη ποδοσφαιρική κόντρα των δύο νησιών που χαλάει το όλο κλίμα. Και βέβαια στη Νάξο όταν ήρθαν τα μέλη της αποστολής του ΑΟ Θήρας είχαν την καλύτερη δυνατή φιλοξενία και ότι σχεδόν ζήτησαν το … είχαν στα πόδια τους…

Αγώνας

Και περνάμε στον αγώνα, όπου ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 8-7 και 20 – 16 αντέχοντας στην επίθεση των γηπεδούχων (προηγήθηκαν 17 -16) και στο τέλος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων ενώ πίεσε στο σερβίς με την Τοτσίδου και τη Διώτη και κατάφερε να φτάσει πρώτος στο 0-1 σετ με 25 - 23. Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασε… Απάντησε εμφατικά 8 - 3 (α’ τεχνικό τάιμ άουτ) και 16 - 7 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ) κατακτώντας εύκολα το δεύτερο σετ, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα το ρυθμό στην επίθεση και δουλεύοντας καλά στο μπλοκ έφτασε στην ισοφάριση με 25-15.

Με ψυχολογία μετά το 1-1, η ομάδα της Σαντορίνης με εντυπωσιακές άμυνες από την Αρτακιανού, την Μπρίνκμαν αιχμή του δόρατος και τον κόσμο να δίνει ώθηση στις προσπάθειες των γηπεδούχων κατάφερε να χτίσει εκ νέου διαφορές (16-7, 16-10, 23-16) για το προβάδισμα (2-1 σετ) με 25-20. Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός δεν άφηνε τον ΑΟΘ να ξεφύγει και παρότι οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται με 22 - 19 (από το 16-13 έφτασαν στο 22-21) η πίεση από τα σερβίς της Τοτσίδου έφεραν την ισοφάριση 23-23. Το 24-23 έγραψε η Βίντοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ και τη Μπρίνγκαν να τελειώνει με άσο το σετ (25-23) και τον αγώνα (3-1) και την ομάδα το ΑΟΘ να γίνεται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζει την ιστορική της επιτυχία.

Δηλώσεις

Τι δήλωσαν οι δύο προπονητές;

Απόστολος Οικονόμου: «Το πρώτο και το τέταρτο σετ ήταν ψυχοφθόρα από την άποψη ότι ο αντίπαλος ήταν κοντά στο σκορ ενώ το πρωτο σετ χάθηκε από δκά μας λάθη. Στο δεύτερο και στο τρίτο παίξαμε στα όρια μας, χαλάσαμε την υποδοχή του Πανναξιακού και εκμεταλλευτήκαμε τα ποιοτικά στοιχεία μας. Πρέπει να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στις κοπέλες που με τη βοήθεια του κόσμου γράψαμε ιστορία αφού για πρώτη φορά ο ΑΟΘ βρίσκεται στην τετράδα και αυτό μόνο περηφάνεια μας γεμίζει. Πλέον μας μένει η αναμέτρηση με την ΑΕΚ και θέλουμε να καταφέρουμε να τερματίσουμε στην 3η θέση. Συγχαρητηρια και πάλι και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας»

Ζόραν Κόβαζιτς: «Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αλλά τα λάθη μας και η πίεση στην υποδοχή μας κόστισαν. Από εκεί και πέρα μας απομένει ένα παιχνίδι με την Ηλιούπολη δύσκολο και πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα σωματικά και ψυχολογικά για να το κατακτήσουμε».

Τα σετ: 23 – 25 (28 λεπτά), 25 – 15 (25’), 25 – 20 (30’), 25 – 23 (29’)

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 10 (4/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 26 (15/30 επ., 9 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Οικονομίδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 3 (3/11 επ., 53% υπ. – 44% άριστες), Βεργίδου 6 (3/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (15/42 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Μιλοβάνοβιτς 3 (3/3 επ.), Διώτη 12 (10/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Καρπουζά 1 (1/8 επ.), Τοτσίδου 14 (11/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Μεταξά 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Περίν 16 (12/19 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (53% υπ. - 37% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 31% άριστες), Αποστολίδου, Δρακουλίδου 4 (3/4 επ., 1 άσο), Κατερίνη