Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2016 19:24

Ήττα και αποκλεισμός στο Ζηρίνειο

Μπροστά σε ένα κρύο κοινό στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς, ο Α.Ο. Φοίνικας αντιμετώπισε την ομώνυμη – γηπεδούχο ομάδα για τον αγώνα νοκ – άουτ του γύρου των 16 στο Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ. Και λέμε «κρύο» διότι μόνο δυο ντουντούκες ξεχώριζες και κανένα παλμό. Ο κόσμος του Φοίνικα δεν έχει καμμία σχέση. Είναι το δυνατό όπλο των Πειρατών σε κάθε τους ρεσάλτο, σε αντίθεση με τους «αριστοκρατικούς» Κηφισιώτες.

Παρ’ ολ’ αυτά, δεν τα κατάφεραν οι Πειρατές να αλώσουν το Ζηρίνειο και να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση μολονότι και στα τρία σετ ακολουθούσαν πόντο πόντο τους γηπεδούχους, ενώ αρκετές φορές προηγήθηκαν στο σκορ, όπως στα τελευταία 2 λεπτά του 2ου σετ οπότε είχαν και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τον αγώνα. Αν συνέβαινε αυτό, τότε όλα μάλλον θα είχαν κυλήσει διαφορετικά. Γεγονός πάντως είναι ότι οι παίχτες της Κηφισιάς δεν ήταν καθόλου μα καθόλου υποτονικοί, πάλεψαν με θέρμη κι επιμονή μπροστά σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο και κατάφεραν κι επιβλήθησαν.

Στο τέλος του 3ου σετ φάνηκε ότι κάτι μπορεί να αλλάξει όταν και προηγήθηκε ο Φοίνικας 23 – 24, αλλά γρήγορα η Κηφισιά αντέδρασε, πήρε 2 συνεχόμενους πόντους, τελευταίο τάϊμ άουτ και …. δυστυχώς, τελευταίος πόντος για την Κηφισιά και λήξη αγώνος.

Πλέον, το ενδιαφέρον των Πειρατών επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα και το League Cup (αν γίνει, όπου γίνει).

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από την ΕΡΤ 2, αλλά χωρίς περιγραφή λόγω της στάσης εργασίας που κήρυξαν οι δημοσιογράφοι.

Τα αποτελέσματα της Γ΄φάσης του Κυπέλλου (με έντονο μπλε χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν)

ΔΑΣ Δραπετσώνας –Γ.Σ.Λαμία1-3 (25-19, 17-25, 26-28, 15-25)
ΑΟ Καλαμάτα 80 –ΑΟ Παναθηναϊκός0-3 (21-25, 14-25, 17-25)
Παναχαϊκή Πετοσφαιριση 2013 –Ολυμπιακός1-3 (25-22, 16-25, 19-25, 22-25)
ΜΓΣ Εθνικός– Α.Ο.Ορεστιάδας 3-2 (20-25, 25-08, 21-25, 25-22, 15-12)
ΑΠΣ Κύζικος –ΓΑΣ Παμβοχαϊκός1-3 (34-32, 19-25, 16-25, 16-25)
ΜΑΣ Νίκη –Ηρακλής Πετοσφαίριση 20150-3 (12-25, 13-25, 13-25)
ΠΑΟΚ– ΑΣ Άρης 3-0 (25-19, 25-19, 25-18)
ΑΟΠ Κηφισιάς– ΑΟ Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-22, 27-25, 27-24)

Αναλυτικότερα στατιστικά στοιχεία για τον αγώνα σε λίγο.