Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2015 00:40

Πρώτη ήττα για τους «Πειρατές»

Άλλο ένα μεγάλο ντέρμπι της Volley League «Πάμε Στοίχημα» κρίθηκε στη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Αυτή τη φορά βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό επί του Φοίνικα Σύρου με 3-2 ύστερα από συναρπαστικό αγώνα στο γυμναστήριο του Πανελληνίου.

Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το τριφύλλι και η πρώτη εντός έδρας παρουσία των οπαδών του, ενώ ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ χάρις το εκρηκτικό ξεκίνημα σε σερβις και επίθεση. Με την είσοδο του Λάππα, ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα, βελτίωσε την υποδοχή του και με πρώτο βιολί τον Ντόκιτς ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Οι συριανοί προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ με 4-2, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 5-4 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.
5ο σετ: 5-4, 10-6, 12-7, 15-8

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-22, 11-25, 08-25, 15-08)

* Οι πόντοι των αντιπάλων προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2π. (2/2), Ούγκο Λεόν 7 (5/17, 2 άσσοι, 48% υπ., 35% άριστες), Φερέιρα Πεντρόσα 11 (10/32, 1 μπλοκ), Σιμεόνοφ 9 (8/23, 1 μπλοκ, 63% υπ., 57% άριστες), Κανέλλος 7 (6/13, 1 μπλοκ), Πανταλέων 7 (5/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 63% υπ., 49% άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος 2 (2/2), Μπέλος 2 (2/5), Αγγέλης 1 (1/1), Μπουράς (λ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 10 (7/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φέργκουσον 7 (4/4, 3 μπλοκ), Πάρις 4 (2/3, 2 άσσοι), Κάλντγουελ 8 (5/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 28% άριστες), Ντόκιτς 23 (16/40, 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 4 (3/6, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 64% υπ., 43% άριστες), Ηλίας, Λάππας 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Κάναμε καλό και ενθουσιώδες ξεκίνημα και φάνηκε η καλή προετοιμασία που είχαμε κάνει. Από το 3ο σετ έπεσε η αποδοση μας στην επίθεση και δώσαμε χώρο στον Φοίνικα να αντιδράσει. Μας δημιούργησε ανασφάλεια το καλό σερβίς του Φοίνικα αλλά στο τάι μπρέικ καταφέραμε να ελέγξουμε και πάλι τον αγώνα. Ο Φoίνικας είναι αγαπημένη ομάδα όλης της Ελλάδας. Και στις δύο σεζόν που εργάστηκα στον Φοίνικα πέρασα πολύ καλά και είμαι ικανοποιημένος να τον βλέπω να συνεχίζει σε υψηλό επίπεδο. Το πρωτάθλημα θα είναι πολύ δυνατό. Υπάρχουν 6-7 ομάδες που θα δώσουν μεγάλη μάχη. Δεν έχουμε βρει τον ρυθμό που θέλουμε. Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Στην αρχή ήταν δύσκολη η προσαρμογή μας λόγω και της θερμής έδρας που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού. Παίξαμε έναν ακόμα δύσκολο αγώνα με πεντε σετ. Στο 5ο σετ κάναμε δώρο 7 πόντους στον Παναθηναϊκό και σε ένα τάι μπρέικ επτά δώρα είναι πολλά. Έχουμε δύσκολη συνέχεια στην Ευρώπη και στο πρωτάθημα. Ο μεγάλος μου στόχος είναι να περιορίσουμε τα λάθη μας».