Δευτέρα, 09 Μαρτίου 2015 22:18

Εύκολα τον Παμβοχαϊκό οι Πειρατές.

Ένα εύκολο απόγευμα είχαν οι πειρατές το Σάββατο σημειώνοντας την 11η νίκη στο πρωτάθλημα.

Θύμα των Κυκλαδιτών ήταν ο Παμβοχαϊκός ο οποίος μόνο σε ένα σετ (στο 2ο) δυσκόλεψε την ομάδα του Παβλίσεβιτς.

‘Ετσι ο Φοίνικας παραμένει στην τετράδα με αυτό το τρίποντο, παρόλο που οι υπόλοιποι διεκδικητές πλησιάζουν όλο και περισσότερο.

Ο Φοίνικας έδειξε καλά στοιχεία μία εβδομάδα πριν το φάιναλ φορ Κυπέλλου, ενώ στη βασική του εξάδα επέστρεψε και ο Μιγιαήλοβιτς.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από πολύ νωρίς μεγάλη διαφορά (4-1, 8-3), δεν απειλήθηκαν σχεδόν ποτέ παρα μόνο όταν το σκορ προσωρινά πήγε στο 11-8. το σετ τελείωσε με 25-17.

Η εύκολη επικράτηση ίσως προκάλεσε χαλάρωση στους παίκτες του Παβλίσεβιτς και σε συνδυασμό με την βελτίωση αυτών του Μέρτεν, είχαν σαν αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να πάρει το προβάδισμα στα μέσα του σετ (9-12).

Όλα αυτά μέχρι το 13-16 όπου ο Παβλίσεβιτς έριξε στο γήπεδο τον Σμαραγδή αντί του Χαραλαμπίδη. Αρχικά με μία επίθεση και ένα μπλοκ στον Ντουσάρμ μείωσε στον πόντο (15-16) και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς στο 15-17 και βγήκε απ’ αυτό όταν σχεδόν είχε καθαρίσει το σετ (20-17).

Δύο χαμένες επιθέσεις από Ντόκιτς και Μιγιαϊλοβιτς επέτρεψαν στον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίσει 21-21, ωστόσο και οι δύο διόρθωσαν το λάθος τους μετατρέποντας το 22-22 σε 24-22, με τον Σέρβο ακραίο να είναι αυτός που τελείωσε το σετ με επίθεση (25-23).

Ο Μέρτεν προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση ξεκινώντας το 3ο σετ με πασαδόρο τον Δρογκάρη και διαγώνιο τον Νέμεθ, ωστόσο άντεξε μέχρι το 16-15, με το σετ μάλιστα να τελειώνει με μεγάλη διαφορά (25-18) χάρις στα φαρμακερά σερβίς του Μιγιαϊλοβιτς.

Δείτε εδώ... την βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-18)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χ. 6 (1 άσσος, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 15 (2 άσσοι, 11/23 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ, υπ 22% - 22% αρ.), Μιγιαήλοβιτς 11 (2 άσσοι, 8/13 επ., 1 μπλοκ υπ. 76% - 47% αρ.) / Εφραιμίδης (λ - 80% υπ. - 40% αρ.), Σμαραγδής 6 (1 άσσος, 2/2 επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής, Ρόου 3 (1 άσσος, 2/3 επ.), Κανέλλος 3 (3/9), Νέμεθ 13 (2 άσσοι, 10/23 επ., 1 μπλοκ 55% υπ. - 18% αρ.), Σαρικεΐσογλου 10 (1 άσσος, 8/14 επ., 1 μπλοκ 55% υπ. 27% αρ.), Ντουσάρμ 3 (3/13) / Ζήσης (λ - 67% υπ. 24% αρ.), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεφάνοβιτς 3 (3/5 επ., 40% υπ. - 20% αρ.), Παπαδόπουλος 5 (5/6 επ.).