Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 21:59

Έχασε έναν πολύτιμο πόντο…

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε απόψε ο Φοίνικας, αλλα τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ για την 21η αγωνιστική, κάνοντας την ανατροπή από 1-2 σετ, αλλά χάνοντας έναν πολύτιμο πόντο στην προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα.

Η ομάδα μας είχε και πάλι προβλήματα στην υποδοχή από το πιεστικό σέρβις του δικέφαλου του Βορρά, ενώ είχε και σε άσχημη μέρα τον Τσας, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 2ο σετ με τον Ντιάτσκοφ να περνά στη θέση του διαγώνιου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα του 1ου σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που είχε οριακό προβάδισμα (7-8, 10-12). Ωστόσο, τα σερβίς του Τακουρίδη χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων, ο Φοίνικας προσπέρασε (16-14) και με καλό μπλοκ άνοιξε την διαφορά (22-17) και πήρε εύκολα το σετ.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τον Λόουσον να κάνει ζημιά από το σερβίς με άσους, αλλά και ευκαιρίες για μπλοκ από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα ο δικέφαλος του βορρά να χτίσει διαφορά (0-5, 3-8). Η ομάδα μας δεν είχε απαντήσεις στην καλή επιθετική λειτουργία των αντιπάλων, έκανε και εύκολα το λάθος, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάτση να ξεφύγει (6-14), διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ (9-16, 12-20) και ισοφάρισε με χαρακτηριστική άνεση.

Στο 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος ξεκίνησε όπως τελείωσε το 2ο, δηλαδή με τον Λάππα αντί του Τσας ώστε να καλύψει στην υποδοχή τον Ντιάτσκοφ (ουσιαστικά αυτός ήταν ο διαγώνιος με τον Αυστριακό να μένει έξω μέχρι το φινάλε). Ο ΠΑΟΚ, όμως, συνέχισε να πιέζει από το σερβίς και να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει ένα μικρό προβάδισμα  (9-12, 13-16) το οποίο και διατήρησε σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά, αλλά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ελέω… Βουδούρη ο οποίος δεν έδινε ξεκάθαρες παραβάσεις των παικτών του ΠΑΟΚ, τιμωρώντας μάλιστα με κόκκινη κάρτα τον Ανδρεόπουλο που διαμαρτυρήθηκε δικαίως! Η ένταση που δημιουργήθηκε πάντως, έκανε καλό, καθώς ξύπνησε τόσο τους παίκτες όσο και την κερκίδα, με την ομάδα μας να λειτουργεί σωστά στο μπλοκ άμυνα και να χτίζει διαφορά (16-12) την οποία τα σερβίς του Τερζή ανέβασαν κι άλλο (21-13) και το “πειρατικό” ισοφάρισε άνετα.

Το τάι-μπρέικ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Φοίνικα, καθώς τα σερβίς Τακουρίδη-Ντιάτσκοφ και η καλή λειτουργία του μπλοκ έδωσαν γρήγορα σημαντική διαφορά στην ομάδα (8-2), με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση παρότι ο Νικηφορίδης με τα σερβίς μείωσε προσωρινά στους τρεις (11-8).

Τα σετ: 25-18, 15-25, 21-25, 25-18, 15-9

Διαιτητές: Βουδούρης – Μουλά Ε.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας, Ντιάτσκοφ, Γιάνουσεκ, Τακουρίδης, Πελεκούδας, Παπαδημητρίου (λ), Σφενδυλάκης, Λάππας

ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Μακ Κίμπιν, Τζελάτη, Λόουσον, Μίλκοφ, Παντακίδης, Στίγγας, Μπαμπαλιούτας (λ), Νικηφορίδης.