Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2014 21:28

Τον έστειλε στον Άρη…

Ένας εξαιρετικός Φοίνικας καθήλωσε απόψε τον Άρη, επικρατώντας με 3-0 σετ για την 14η αγνωστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014 και επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες μετά τις δύο ήττες στο ξεκίνημα του 2ου γύρου από Κηφισιά και Ολυμπιακό.

Σε συνέχεια της πολύ καλής εμφάνισης στο Ρέντη, η ομάδα μας παρουσιάστηκε ακόμη πιο βελτιωμένη και έφτασε με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση.

Με πολύ καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα, καλά ποσοστά στην επίθεση και γενικά χωρίς να έχει υστερήσει σε κανένα τομέα, το «πειρατικό» δεν επέτρεψε στους κιτρινόμαυρους να γίνουν απειλητικοί σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα. Μόνο κάποια… αστεία λάθη από το διαιτητικό δίδυμο Μυλωνάκη-Βουδούρη σε 2ο και 3ο σετ έφεραν προσωρινά εκνευρισμό στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, χωρίς ευτυχώς να υπάρξουν απώλειες.

Το 1ο σετ ήταν ένας μονόλογος για τον Φοίνικα που πήρε σημαντική διαφορά από νωρίς και την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο. Παρόμοια η εικόνα και στο 2ο σετ μέχρι να έρθει το λάθος από την διαιτησία που προαναφέραμε και το οποίο επέτρεψε στον Άρη να πλησιάσει στον πόντο. Η ομάδα μας όμως, βρήκε άμεσα την συγκέντρωση της και τελείωσε το σετ. Στο 3ο σετ ο Άρης έκανε την τελευταία του προσπάθεια να μείνει ζωντανός στο παιχνίδι, ωστόσο κάποια λάθη των παικτών του μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ επέτρεψαν στην ομάδα μας να ξεφύγει και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-21

Διαιτητές: Μυλωνάκης-Βουδούρης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τσας 17 (12/23 επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (15/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-24% αρ.), Γιάνουσεκ 4 (4/9 επ., 48% υπ.-20% αρ.), Πελεκούδας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου λ-57% υπ.-0% αρ.), Σφενδυλάκης 1 (1 άσος), Λάππας.

Άρης (Φίνος): Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ.), Αρμενάκης 17 (15/28 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κυριακίδης 5 (5/16 επ., 30% υπ.-20% αρ.), Παπαδημητρίου 10 (7/17 επ., 3 άσους, 71% υπ.-41% αρ.), Χατζηπαραδείσης 5 (3/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/10 επ.), Γκαράς (λ-65% υπ.53% αρ.), Τσομπάνογλου, Ίλιτς.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα…

Στους υπόλοιπους αγώνες της 14η αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός επικράτησε χτες με 3-2 επί της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός με 3-0 στο Αιγίνιο την τοπική Νίκη, η Λαμία πήρε στην έδρα της σημαντική νίκη με 3-1 επί της Παναχαϊκής, ενώ ο πρωτοπόρος Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν δυσκολεύτηκε να καταβάλει με 3-0 τον Παμβοχαϊκό.

Αύριο Κυριακή ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον ΑΟ Κηφισιάς.

Δείτε εδώ την βαθμολογία όπως έχει πλέον διαμορφωθεί μετά και τα σημερινά αποτελέσματα.