Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 23:52

Λύγισε αλλά πρόλαβε να «τσιμπήσει» βαθμό

Λύγισε στην λεπτομέρεια ο Φοίνικας που ηττήθηκε με 3-2 σετ (25-21, 21-25, 22-25, 25-17, 18-16) από τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014 που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη.

Η ομάδα μας απέσπασε ένα πολύτιμο βαθμό, αλλά κυρίως πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, απλά στο τέλος έμεινε η πικρία για τον τρόπο που χάθηκε η νίκη. Μάλιστα στη φάση που έγινε το 17-16 υπάρχει καθαρή παράβαση του Καλντέιρα, ο οποίος στην προσπάθεια του για μπλοκ βρίσκει καθαρά την αντέννα. Αυτό ήταν και το μοναδικό λάθος των Γεροθόδωρου-Μυλωνάκη σε όλο το παιχνίδι, κάτι άλλωστε που επεσήμανε και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος μετά τη λήξη του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και αμφίρροπο, δικαιολογώντας απόλυτα τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι. Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ, έχοντας κάποια προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά στην επίθεση και οι γηπεδούχοι να πάρουν το σετ. Στο 2ο σετ όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βελτιώθηκαν αισθητά σ’ αυτό τον τομέα, πίεσαν περισσότερο από το σερβίς με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και να φτάσουν στην ισοφάριση.

Παρόμοια η εικόνα και στο 3ο σετ, με την ομάδα μας να παίρνει το προβάδισμα, στο 4ο όμως οι γηπεδούχοι ρίσκαραν πιέζοντας πολύ από τι σερβίς, κάτι που τους βγήκε με αποτέλεσμα να χαλάσει και πάλι η υποδοχή και να φτάσουν εύκολα στην ισοφάριση.

Το 5ο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς! Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλη τη διάρκεια του σετ, αλλά στο τέλος δύο άστοχες επιθέσεις του Τσας στέρησαν στον Φοίνικα την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη. Βέβαια, στη φάση του 17-16 υπάρχει η καθαρή παράβαση του Καλντέιρα που προαναφέραμε, κάτι που θα μπορούσε να είχε αλλάξει τελείως τα δεδομένα και κατ’ επέκταση το νικητή του αγώνα.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 22-25, 25-17, 18-16

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Μυλωνάκης

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κουρνέτας 4 (2/3 επ., 2 άσους), Γιορντάνοφ 27 (21/44 επ., 4 άσους, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (15/27 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.-30% αρ.), Χριστοφιδέλης 6 (4/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 55% υπ.-52% αρ.), Σμαραγδής 14 (10/15 επ., 4 μπλοκ), Γιούρισιτς 11 (9/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ-74% υπ.-68% αρ.), Σωτηρίου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 1 (1/3 επ.), Τσας 19 (15/33 επ., 4 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 26 (24/42 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.23% αρ.), Γιάνουσεκ 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.28% αρ.), Πελεκούδας 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Παπαδημητρίου (λ-43% υπ.-37% αρ.), Λάππας 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-31% αρ.), Σφενδυλάκης.

Στα υπόλοιπα σημερινά αποτελέσματα ο Άρης επικράτησε 3-1 στην Θεσσαλονίκη επί της Λαμίας και ο Παναθηναϊκός με το ίδιο σκορ της Παναχαϊκής μέσα στην Πάτρα. Έτσι μετά τα σημερινά αποτελέσματα ο Φοίνικας παρέμεινε δεύτερος στην βαθμολογία