Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2013 22:32

Δια περιπάτου πέρασαν απο την Πηλαία οι Πειρατές

Ασταμάτητοι ήταν για ακόμη μία αγωνιστική οι Πειρατές αλώνοντας και παλατάκι της Πηλαίας που πέρασε… δια περιπάτου από την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-0 σετ!

Οι Κυκλαδίτες πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη της, παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας και περιμένει τη Νίκη Αιγινίου την επόμενη εβδομάδα στη Σύρο για να ολοκληρώσει εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο και να κάνει καλές γιορτές!

Η τακτική στο σερβίς και η καλή αμυντική λειτουργία (μπλοκ άμυνα) ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έφτασαν πολύ εύκολα στην κατάκτησή του.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πίεσαν από το σερβίς και δημιούργησαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή του Φοίνικα, ωστόσο η ομάδα μας δεν τους άφησε να ξεφύγουν στο σκορ και την κατάλληλη στιγμή προσπέρασε (19-20) με κόντρα επίθεση του Πελεκούδα. Άλλη μία κόντρα επίθεση του Τσας έκανε το 21-23, ενώ ο Αυστριακός διαγώνιος ήταν αυτός που με μπλοκ στον Νικηφορίδη τελείωσε το σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, το “πειρατικό” μπήκε με… φόρα στο τρίτο σετ (4-8), αλλά ο ΠΑΟΚ που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί πίεσε από το σερβίς και με σερί 4-0 του Μιλκόφ πέρασε μπροστά (16-14). Ο Φοίνικας απάντησε με τον ίδιο τρόπο (σερβίς Γιάνουσεκ) και ανέκτησε το προβάδισμα (από 18-16 σε 18-19). Ο Τζελάτης με κόντρα επίθεση έκανε το 22-21, στο 22-22 ο Ντιάτσκοφ πήγε στο σερβίς και βγήκε όταν… τελείωσε το ματς.

Κορυφαίος του αποψινού αγώνα ήταν ο Τσας. Ο Αυστριακός διαγώνιος έκανε ίσως και την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Φοίνικα.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 22-25

Διαιτητές: Θεμελής-Βασιλειάδης

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Ντάμποβιτς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ), Μιλκόφ 14 (13/18 επ., 1 άσος, 66% υπ.-41`% αρ.), Ποτότσνικ (0/5 επ.), Παντακίδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (1/6 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Μπαμπαλιούτας (λ-56% υπ.-56% αρ.), Νικηφορίδης 4 (4/11 επ., 50% υπ.-36% αρ.), Πιπέργιας, Στίγγας.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας 19 (15/27 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 12 (9/21 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ, 64% υπ.-43% αρ.), Γιάνουσεκ 6 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 56% υπ.-30% αρ.), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-62% υπ.-25% αρ.), Σφενδυλάκης, Λάππας.