Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013 21:36

Μονόλογος των πειρατών… 3-0 την ΑΕΚ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο Φοίνικας, που επικράτησε με 3-0 σετ για την 6η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014.

Με όπλο για ακόμα ένα παιχνίδι το μπλοκ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ, η ομάδα μας έφτασε στην επικράτηση πιο εύκολα και απ’ ότι περίμεναν ο Ανδρεόπουλος και οι παίκτες του, πανηγυρίζοντας έτσι την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ το “πειρατικό” μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πήρε από νωρίς το προβάδισμα (8-5) και στα μέσα του σετ έφτασε την διαφορά στους 6 πόντους (18-12). Η χαλάρωση στο φινάλε του σετ και κάποια λάθη επέτρεψαν στην Ένωση να πλησιάσει στους δύο (24-22), αλλά το σετ είχε ήδη κριθεί. Στα άλλα δύο σετ η εικόνα ήταν παρόμοια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, τον Φοίνικα να φτάνει με μικρή διαφορά στο 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ και μετά να εκμεταλλεύεται τα νεκρά διαστήματα των φιλοξενούμενων και να φτάνει στην κατάκτησή τους και την τελική επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, όπως προαναφέραμε, ήταν ο Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός ακραίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με προσφορά σε όλους τους τομείς, ειδικά όμως ήταν εξαιρετικός από τη γραμμή του σερβίς και στο μπλοκ. Για ακόμα ένα παιχνίδι πρωταγωνιστική ρόλο είχε ο Θάνος Τερζής, που πριν την έναρξη του αγώνα παρέλαβε το βραβείο του MVP της 5ης αγωνιστικής από τον Περιφερειακό Σύμβουλο αρμόδιο για θέματα Αθλητισμού Δημήτρη Γρυπάρη.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τσας 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (8/16 επ., 5 μπλοκ, 4 άσους, 53% υπ.-40% αρ.), Γιάνουσεκ 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.-25% αρ.), Τακουρίδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-33% υπ.-8% αρ.).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Γκενς 4 (3/4 επ., 1 άσος), Παγιάν 13 (12/29 επ., 1 άσος), Μαντέκας 8 (7/14 επ., 1 άσος, 63% υπ.-47% αρ.), Πέτρογλου 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-20% αρ.), Τόρρες 8 (4/8 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Παπακυριακού 3 (2/6 επ., 1 άσο), Γκούζντα (λ-62% υπ.-42% αρ.), Ρουμελιωτάκης 4 (4/7 επ., 57% υπ.-29% αρ.), Κρέτσης, Καλαϊτζίδης.

Το προφίλ της 6ης αγωνιστικής…

Στα υπόλοιπα σημερινά αποτελέσματα ο Ολυμπιακός και η Λαμία επικράτησαν εύκολα με 3-0 του Άρη και του Παναθηναϊκού, η Κηφισιά νίκησε δύσκολα την Παναχαϊκή με 3-1, ενώ στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας η Νίκη επικράτησε στο Αιγίνιο με 3-2 επί του Παμβοχαϊκού.

Έπειτα και από τα σημερινά αποτελέσματα, η βαθμολογία έχει ως εξής…