Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013 07:41

Πρώτη νίκη για τους πειρατές.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014 πανηγύρισε απόψε ο Φοίνικας, που επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο μεγάλο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα μας έδειξε μέρος των μεγάλων δυνατοτήτων της και υποχρέωσε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον διαγώνιό του Μπόγιαν Γιορντάνοφ, στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Μία νίκη που έδωσε τους πρώτους δύο βαθμούς στο “πειρατικό”, αλλά κυρίως του έδωσε μία μεγάλη ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια, ενώ παράλληλα έχει και ιστορική σημασία καθώς είναι η πρώτη απέναντι στους Πειραιώτες σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας που μπήκε νωχελικά στο πρώτο σετ, είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και δεν λειτούργησε σωστά στο μπλοκ και την επίθεση, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να πάρουν εύκολα το 1ο σετ. Στο 2ο σετ όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασαν αισθητά την αποδοσή τους, με τον Ντιάτσκοφ να παίρνει το… τιμόνι στην επίθεση, την είσοδο του Λάππα να φέρνει ηρεμία και τον Παπαδημητρίου να κάνει δουλειά για… τρεις στην υποδοχή.

Με ψύχραιμες και σωστές επιλογές, ο Φοίνικας έφτασε στην κατάκτηση των επόμενων δύο σετ (στο 3ο μάλιστα με ανατροπή), ενώ στο 4ο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πήγε να το γυρίσει, ωστόσο κάποιες λεπτομέρειες στο φινάλε του σετ και η εμπειρία των παικτών του Δημήτρη Καζάζη επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει. Το τάι-μπρέικ ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο φινάλε, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο και με κόντρα επίθεση του Ντιάτσκοφ έφτασαν στην τελική επικράτηση μέσα σε αποθέωση από τους 700 και πλέον φιλάθλους τους που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο “Δ. Βικέλας”.

Ο τίτλος του MVP του παιχνιδιού ανήκει δικαιωματικά στον Θάνο Παπαδημητρίου. Όπως προαναφέραμε, ο λίμπερο της ομάδας μας έκανε δουλειά για… τρεις, κράτησε την υποδοχή σχεδόν μόνος του, έβγαλε εξαιρετικές και καθοριστικές άμυνες και ολοκλήρωσε το παιχνίδι μ’ ένα ποσοστό που είναι εξαιρετικό για αγώνα πέντε σετ.

5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 16-14

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4 (1/3 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Τσας 21 (18/46 επ., 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 24 (21/38 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 50% υπ.-33% αρ.), Γιάνουσεκ 1 (1/2 επ., 56% υπ.-33% αρ.), Πελεκούδας 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (7/11 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Παπαδημητρίου (λ-86% υπ.-61% αρ.), Λάππας 14 (11/21 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-32% αρ.), Σφενδυλάκης 1 (1 άσος), Τσέργας, Αρβανίτης.

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κουρνέτας 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (7/32 επ., 1 άσος, 74% υπ.-58% αρ.), Καλντέιρα 33 (28/52 επ., 4 μπλοκ, 1 άσος, 70% υπ.-40% αρ.), Χριστοφιδέλης 17 (15/30 επ., 2 άσους, 67% υπ.-20% αρ.), Γιούρισιτς 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Στεφάνου (λ-72% υπ.-55% αρ.), Σωτηρίου, Παπαδόπουλος 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Μαρούλης.

Παπαδημητρίου: «Ξέρουμε τις δυνατότητές μας»

Ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου στην αποψινή μεγάλη νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού, αν και η θέση του είναι… αδικημένη και δεν προσφέρει πόντους και πολύ θέαμα. Ο λόγος για τον λίμπερο της ομάδας μας Θάνο Παπαδημητρίου, που είχε καθοριστική συμβολή στο να πετύχει το “πειρατικό” την πρώτη του νίκη επί των ερυθρόλευκων σε κανονική περίοδο πρωταθλήματος. Σ’ ένα αγώνα πέντε σετ που διήρκεσε δυόμιση ώρες, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εξαιρετικό ποσοστό στην υποδοχή (86% με 61% άριστες σε σύνολο 28 υποδοχών), ενώ έβγαλε και κάποιες εξαιρετικές άμυνες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο ίδιος πάντως στις δηλώσεις δεν θέλησε να κάνει κάποια αναφορά στην προσωπική του απόδοση και μίλησε για τις δυνατότητες που έχει η ομάδα: “Ξέρουμε τις δυνατότητές μας και δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα στο γήπεδο για να παρουσιάσουμε μία καλή εικόνα. Δεν υπάρχουν μεγάλες νίκες, όπως δεν υπάρχουν και μεγάλες ήττες. Την περασμένη εβδομάδα η Κηφισιά ήταν εξαιρετική και μας κέρδισε, σήμερα ήμασταν εμείς καλύτεροι και πήραμε το θετικό αποτέλεσμα”.

Ανδρεόπουλος: «Κάθε εβδομάδα και ένα ντέρμπι»

Από την πλευρά του, ο προπονητής της ομάδας μας Δημήτρης Ανδρεόπουλος στάθηκε στα πολλαπλά οφέλη αυτής της νίκης και αρνήθηκε ότι με αυτή ο Φοίνικας… ρέφαρε την ήττα από την Κηφισιά: “Πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη σήμερα, που μας βοηθάει τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Βέβαια, έχω πει πολλές φορές από την αρχή της σεζόν ότι δεν παίζει κανένα ρόλο ο αντίπαλος ούτε θεωρώ ότι ρεφάραμε την απώλεια βαθμών της περασμένης εβδομάδας, την προηγούμενη εβδομάδα παίξαμε καλά και χάσαμε από την Κηφισιά σήμερα παίξαμε ακόμα καλύτερα και επικρατήσαμε του Ολυμπιακού. Κάθε εβδομάδα μας περιμένει και ένα ντέρμπι, έτσι και την επόμενη με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη θεωρώ ότι θα είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι”.

Δηλώσεις Καζάζη – Καλντέιρα

Δημήτρης Καζάζης (προπονητής Ολυμπιακού): “Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την υπερπροσπάθεια των παικτών μου, δεν έχω κανένα παράπονο απ’ αυτούς. Θεωρώ ότι είχαμε τις ευκαιρίες να φύγουμε νικητές από τη Σύρο, ωστόσο και ο Φοίνικας έπαιξε εξαιρετικά και εκμεταλλευτήκε τα προβλήματα και τις αδυναμίες μας. Θέλω να ελπίζω ότι ο Γιορντάνοφ θα ξεκινήσει να προπονείται μέσα στην επόμενη εβδομάδα ώστε σε περίπου 15 μέρες να είναι έτοιμος και στη διάθεσή μας”.

Λεονάρντο Καλντέιρα (παίκτης Ολυμπιακού): “Δεν έχει καμία απολύτως σημασία που έπαιξα εγώ καλά από τη στιγμή που δεν κερδίσαμε. Έχουμε το πνεύμα του νικητή και θέλουμε να επικρατούμε σε κάθε παιχνίδι. Μας λείπει πολύ ο διαγώνιός μας, ωστόσο είναι θετικό το γεγονός ότι παλεύουμε μέχρι τέλους τα παιχνίδια στα οποία χάσαμε και σήμερα μπορέσαμε να πάρουμε ένα βαθμό”.