Κυριακή, 06 Οκτωβρίου 2013 00:22

Από την… κόλαση στον παράδεισο!

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα του Φοίνικα με την Λαμία για την 2η ημέρα του 3ου ομίλου του Λιγκ Καπ, που βρήκε νικήτρια την ομάδα μας με 3-2 σετ ύστερα από ανατροπή και σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ!

Το “πειρατικό” βρέθηκε πολύ κοντά στο να γνωρίσει μία οδυνηρή ήττα, καθώς η μαχητική Λαμία προηγήθηκε με 2-0 σετ και έδειχνε ικανή να ρίξει δεύτερη… βόμβα στον συγκεκριμένο όμιλο, μετά τη νίκη της επί του οικοδεσπότη Παμβοχαϊκού στην χθεσινή πρεμιέρα. Ωστόσο, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αφυπνίστηκαν στο 3ο σετ και με αντεπίθεση διαρκείας πέτυχαν την ανατροπή και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους, που πλέον τους καθιστά φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στην τελική φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα μας ήταν ο Αυστριακός διαγώνιος Τσας που τελείωσε το ματς με 28 πόντους, έχοντας το εξαιρετικό ποσοστό 64% στην επίθεση. Πολύ καλή δουλειά και από τους δύο κεντρικούς Τακουρίδη και Πελεκούδα που σκόραραν συνολικά 27 πόντους με 9 μπλοκ. Στο μπλοκ βοήθησε σημαντικά και ο πασαδόρος Τερζής (στους διακριθέντες και αυτός), ενώ ο Λάππας πρόσφερε λύσεις στα άκρα ερχόμενος από τον πάγκο, καθώς ο Ντιάτσκοφ δεν ήταν σε καλή βραδιά, ενώ ο Γιάνουσεκ παρουσιάστηκε βελτιωμένος. Για την Λαμία πρώτος σκόρερ ήταν ο διαγώνιος Όλιεμαν (29 πόντους) και εξαιρετικός σε επίθεση και υποδοχή ο Ριζόπουλος.

Αύριο (20:00) η ομάδα μας θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παμβοχαϊκό και κρατά την τύχη στα χέρια της, καθώς αν νικήσει με οποιοδήποτε σκορ προκρίνεται στην τελική φάση.

Τα σετ: 36-34, 25-22, 15-25, 18-25, 13-15

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 6 (2/2 επ., 4 μπλοκ), Τσας 28 (27/42 επ., 1 μπλοκ), Γιάνουσεκ 12 (10/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Ντιάτσκοφ 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.), Τακουρίδης 12 (5/7 επ., 6 μπλοκ, 1 άσος), Πελεκούδας 15 (12/16 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-83% υπ.-39% αρ.), Λάππας 11 (10/15 επ., 1 άσος, 64% υπ.), Σφενδυλάκης, Αρβανίτης, Τσέργας.

ΓΣ Λαμία (Γιάτσης): Πέτι 17 (15/32 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Λαβάγια 5 (5/8 επ.), Όλιεμαν 29 (26/47 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1 άσος), Κιόσσης 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (16/22 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ.), Εφραιμίδης (λ-68% υπ.-50% αρ.), Καβαδάς 1 (1/3 επ., 33% υπ.), Καρβούνης, Κουκούλης, Μητρόπουλος.

Διαιτητές: Μουλά Λ. – Γεωργουλέας

Νέα ήττα για Παμβοχαϊκό!

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του 3ου ομίλου, ο οικοδεσπότης Παμβοχαϊκός έπεσε ξανά θύμα έκπληξης, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ (25-19, 19-25, 21-25, 24-26) από την Παναχαϊκή και έχασε κάθε πιθανότητα πρόκρισης στην τελική φάση, κάτι που σημαίνει ότι θα είναι αδιάφορος στο αυριανό παιχνίδι με την ομάδα μας.