Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2013 19:34

Εύκολη παραμονή στην κορυφή για τον ΑΟ Μυκόνου

Ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση με πολλά γκολ και ωραίο θέαμα για την ομάδα της Μυκόνου απέναντι στον μαχητικό Α.Ο. Τήνου.

Το σκορ άνοιξε ο Θεοδώρου Κ. στο 8' και γρήγορα ο Κεκελής Χ. έκανε στο 25' το 2-0. Στο 34' οι Τηνιακοί κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με αυτογκόλ του Ξένου Σ. Στο 40' ο Τσαλμάς έκανε το 3-1 και έτσι οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο ο Τσαλμάς πέτυχε ακόμα ένα γκολ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-1 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ξένος Σ. ο οποίος πεισμωμένος για το αυτογκόλ το οποίο είχε πετύχει στο 1ο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ στο 50' και το 60' κλείνοντας στο σκορ στο 6-1.

mykonos-aotinou-17-2-2013-2

Πέρα από το πολύ όμορφο θέαμα που πρόσφερε η ομάδα μας πετυχαίνοντας για ακόμη ένα ματς πολλά γκολ οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο χάρηκαν και για την πολύ καλή εμφάνιση που έκαναν οι νεαροί ποδοσφαιριστές μας Δάμαι Β., Τσέκος Α. και Συριανός Ν. στους οποίους ο κύριος Παχατουρίδης επί την ευκαιρία και του μεγάλου σκορ από νωρίς τους έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Πολλά υποσχόμενος έδειξε και ο Τόσκα Τζ. στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας μας.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του ΑΟ Μυκόνου αντιμετωπίζει τον Α.Ο. Υδρούσας στην Άνδρο το προσεχές Σάββατο ή Κυριακή στην τελευταία της έξοδο από το νησί πριν από το μεγάλο ματς της χρονιάς με τον Α.Ο. Σύρου στο γήπεδο του που θα κρίνει οριστικά και αμετάκλητα ποια ομάδα θα περάσει στα μπαράζ ανόδου για την Γ' Εθνική Κατηγορία.

Ο ΑΟ Τήνου θα υποδεχτεί στην έδρα του τον ΑΟ Σύρου.

mykonos-aotinou-17-2-2013-5

Φάσεις και γκολ…

1ο Ημίχρονο

4': Εκτέλεση κόρνερ από τον Ξένο όπου βρήκε τον Τσάλμα και αυτός με τη σειρά του με τακουνάκι σούταρε όμως ο επόπτης υπέδειξε        οφσάιντ.
  8': (1-0) Μετά από σέντρα ο Θεοδώρου άνοιξε το παιχνίδι με κρεμαστή κεφαλιά.
11': Εκτέλεση φάουλ από Θεοδώρου,σουτ του Τσάλμα όμως ο Καμολίνος απέκρουσε με το ένα χέρι και δεν πρόλαβε ο Μπαλλής.
21': Πολύ καλό σουτ από το Βελαδόπουλο Ε. λίγο πίο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22': Σούταρε χαμηλά ο Ξένος και η μπάλα στα χέρια του Καμολίνου.
25': (2-0) Σέντρα από τον Τόσκα όπου δεν κατάφερε να μαζέψει ο τερματοφύλακας της Τήνου και από λάθος ο Κεκελής σκόραρε με    κεφαλιά-ψαράκι.
27': Σουτ του Κεκελή αλλά ο Βίδος έδιωξε σωτήρια κοντά στη γραμμή της εστίας.
34': (2-1) Στην προσπάθεια του να διώξει ο Ξένος έδωσε το γκολ στον Α.Ο. Τήνου με σουτ που δε μπόρεσε να ελέγξει ο Anderson.
40': (3-1) Ο Τσάλμας "τσίμπησε" τη μπάλα και με ένα όχι αρκετά δυνατό σουτ βρήκε έυστοχα τα δίχτυα.
mykonos-aotinou-17-2-2013-3
2ο Ημίχρονο

47': (4-1) Σέντρα από τον Ξένο στον Τσάλμα ο οποίος με τακουνάκι κατάφερε να ανεβάσει και άλλο το σκορ μόλις 2 λεπτά μετά την
έναρξη του 2ου ημιχρόνου και κάνοντας το 2ο ατομικό του γκολ για το παιχνίδι.
50': (5-1) Κρεμαστό σουτ του Ξένου.
60': Σουτ πάνω από το τέρμα από το Βελουδόπουλο Ε.
61': (6-1) Δεύτερο ατομικό γκολ για τον Ξένο με σουτ στην αντίθετη πλευρά του Καμολίνου.
74': Σκαφτό σουτ από τον Ξένο το οποίο έδιωξε αμυντικός της Τήνου.
88': Σούταρε ο Ξένος αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Α.Ο. Τήνου και σε προσπάθεια του Τόσκα να σουτάρει έσωσαν αμυντικοί.
90': Εκτέλεσε φάουλ ο Βελουδόπουλος Ε. και η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Anderson.

Α.Ο. Μυκόνου: Anderson, Καρατζάς, Μπαλλής, Τόσκα, Νάζος, Αργυρίου, Κεκελής (65' Συριανός), Θεοδώρου (30' Τσέκος), Κυπριτίδης,
Τσάλμας (52' Δάμαη), Ξένος

Α.Ο. Τήνου: Καμολίνος, Κελατίδης, Τζαγγόλη, Μουσάι, Βίδος, Βελαδόπουλος Β., Βελαδόπουλος Ε., Βελούδιος, Καρμαδίτσης (80' Γιαννίτσης),
Πέτρου (62' Σιώτος), Μπαντής (58' Αρμακόλλας)