Κυριακή, 04 Δεκεμβρίου 2022 18:37

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για την Α.Ε. Μυκόνου που επικράτησε 1-0 της Ερμιονίδας

To ήθελε, το πίστεψε και τελικά έφτασε στο (δεύτερο σερί) τρίποντο με την καλύτερη φετινή της εμφάνιση...

Το τελικό 1-0 της Α.Ε. Μυκόνου επί της Ερμιονίδας μοιάζει μάλλον μικρό ως σκορ αναλογικά με την παρουσία της ομάδας στο αγωνιστικό χώρο! Οι παίκτες της ΑΕΜ έπαιξαν με πάθος, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίας και θα ήταν άδικο αν δεν έφευγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης! Από την αρχή μπήκαν δυνατά και ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά έδειξαν τις... προθέσεις τους. Στο 4' μετά από σέντρα του Ράγια ο Σπυρόπουλος έπιασε κοντινή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Πονηρό σε απόκρουση με διπλή προσπάθεια. Τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός της ΑΕΜ βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο όμως το πλασέ που έκανε πέρασε λίγο άουτ. Η ομάδα από την Αργολίδα από την πλευρά της δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ντούνη και η μόνη στιγμή που έγινε απειλητική ήταν στο 25' όταν ο Τζιέρης προπάθησε να σκοράρει με πλασέ στην κλειστή γωνία όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα η Α.Ε. Μυκόνου έχασε καταπληκτική ευκαιρία όταν ο Μουρίκι βρέθηκε από πλάγια θέση μέσα στη μικρή περιοχή όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο με τον αέρα υπέρ της η ΑΕΜ συνέχισε να πιέζει. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έφτασαν σε θέση βολής στο 59' με τον Τρέσα να πλασάρει άουτ, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΜ. Με πρωταγωνιστή μάλιστα τον Πινέιρο έφτασε και στο γκολ. Στο 60' ο Βραζιλιάνος έκανε υπέροχο σουτ και ο Πονηρός έστειλε την μπάλα κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Ζγκούρι που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Ο Πινέιρο που στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, παραλίγο να πετύχει και γκολ στο 75' όταν μετά από πολύ όμορφη ενέργεια έκανε το πλασέ με το αριστερό για να υποχρεώσει τον Πονηρό σε άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουση. Μέχρι το τέλος του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε με την ΑΕΜ να φτάνει σε μια υπερπολύτιμη νίκη και να ατενίζει το μέλλον με ακόμα περισσότερη αισιοδοξία!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Δημητρακόπουλος Θεόφιλος με βοηθούς τους κ.κ. Μιμίδη Ιωανίδη και Ρούσσο Πέτρο του συνδέσμου Αθηνών.

Α.Ε. ΜΥΚΟΝΟΥ (Παχατουρίδης - Βλάχος): Ντούνης, Ράγια, Κέμπε, (82' Αχείμαστος), Μαντζανάς, Αρκούδας, Τράκας, Ζγκούρι, Μουρίκι (85' Αγγέλης), Βαλαβανόπουλος (55' Γιαννόπουλος), Πινέιρο (85' Στυλιανόπουλος), Σπυρόπουλος

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Στεφανίδης): Πονηρός, Μηλιώτης, Τζιέρης, Βιρβίλης, Μίχος, Τριμπόνιας, Νέτο, Τσόφλιος, Τρέσα, Λέρμας (66' Λαντίκας), Καλά