Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019 18:56

Πάτησε κορυφή ο Νηρέας , 3-0 τον ΑΠΣ Κύθνου [vid-pics]

Πιάνοντας καλή, ανά διαστήματα, απόδοση ο Νηρέας πέρασε το εμπόδιο της Κύθνου φτάνοντας τους 6 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον αντίπαλο του και τον Αστέρα Μαρμάρων στην πρώτη θέση.

Η ομάδα του κ. Κονιδάρη, που είχε πολλές απουσίες δέχτηκε δύο γκολ σε 3 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο από τραγικό λάθος και στην επανάληψη έμεινε με 9 παίκτες χάνοντας κάθε ελπίδα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλούς ρυθμούς και ισορροπημένο με μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Αφού στο 17΄ο Γκριέλας έβγαλε ένα φάουλ του Ρούσσου από 40 μέτρα, ο Νηρέας ανέβασε ταχύτητα και στο 21’ είχε δοκάρι σε σουτ του Ν. Αρκουλή και ενώ ο εξαιρετικός Γκριέλας είχε βρει με τα ακροδάκτυλα την μπάλα.

Στο 28’ σε μία κάθετη πάσα η άμυνα έχασε τον Ν. Αρκουλή που μπήκε και σημείωσε το 1-0.Ο σκόρερ 3 λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο λάθος και με το κεφάλι έστρωσε στον Μπαμπαλιού που σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Ο γκολκίπερ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου παρενέβη σωτήρια σε νέο τετ α τετ του Ν. Αρκουλή.

Ο Νηρέας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46’ ο Σιμόπουλος αστόχησε από πολύ ευνοϊκή θέση, ενώ στο 49’ πρώτα ο Γκριέλα έσωσε προ του Αρκουλή και στη συνέχεια σε πλασέ του Κρίστι απέτρεψε την πορεία της μπάλας που κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Η Κύθνος προσπάθησε να αντιδράσει με δύο σουτ του Τσιρδήμου και του Τσάπα,αλλά στο 59΄ήλθε η αποβολή του αρχηγού Ψαρρά με δεύτερη κίτρινη.

Το 66’ ήταν καθοριστικό. Πρώτα ο Δανιήλ δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά σε αμυντική αδράνεια και στην αντεπίθεση ο Ν. Αρκουλής πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα για να γράψει το τελικό 3-0.

Στο 71’ απεβλήθη και ο Λεβαντής για σκληρό φάουλ και στην εκτέλεση του ο Κρίστι σημάδεψε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.

Στα τελευταία λεπτά η Κύθνος παρά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τα παράτησε, μάλιστα στο 88΄πέτυχε με τον Γονιδάκη το γκολ της τιμής που ακυρώθηκε προκαλώντας διαμαρτυρίες .

Παράπονα είχαν και για τη φάση του δεύτερου γκολ για φάουλ πάνω στον Λεβαντή,ενώ θεωρούν και υπερβολικά αυστηρές τις κίτρινες κάρτες που δέχθηκαν.

Φυσικά υπάρχει το βίντεο του sportcyclades.gr για να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.

Στο 76’ ο κ. Κονιδάρης χρησιμοποίησε τον 14 ετών Κ. Λαρεντζάκη γιο του 47χρονου Π. Λαρεντζάκη που ήταν με το παιδί του στον πάγκο της ομάδας.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Βακόνδιος , Καλόγερας και Β.Ρούσσος, ενώ πρέπει να σημειώσουμε πως κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού στην Αλβανία.

Μάλιστα ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος Βάιπ Μπαμπαλιού στον πανηγυρισμό του αποκάλυψε κάτω από την φανέλα του την φράση «Προσευχόμαστε για την Αλβανία».

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΝΗΡΕΑΣ (Νίκος Μοστράτος): Πανταζής,Ζουμής (60’ Άλκο),Αρκουλής Γ.,Υμέρι,Γκέρντι, Μπαμπαλιού(74’ Σαρηκώστας),Βράπι ( 82’Βοσινάκης),Αρκουλής Ν.,Κρίστι,Ρούσσος, Σιμόπουλος( 79΄Τριπολιτσιώτης Γ.).

ΑΠΣ ΚΥΘΝΟΥ (Σταύρος Κονιδάρης): Γκριέλας,Γκούμας,Λαρεντζάκης Π.(76’Λαρεντζάκης Κ.),Τσιρδήμος,Λεβαντής,Ψαρράς,Γαρδεράκης,Γονιδάκης,Τσάπα,Γονίδης, Δανιήλ.