Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019 14:57

Αποκλεισμός για την Κ14 ΕΠΣ Κυκλάδων, 0-1 από την ΕΠΣ Αθηνών [vid+pics]

Παρότι πάλεψε για 70' η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων δεν κατόρθωσε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την ΕΠΣ Αθηνών.

Η αποβολή του διαιτητή Λεμπέση έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εικόνα του αγώνα αφού εξάντλησε την αυστηρότητα στέλνοντας στα αποδυτήρια τον Γιώργο Κάτρη στο 35', αφήνοντας την ΕΠΣ Κυκλάδων με δέκα παίκτες.

Όσον αφορά την εικόνα των Κυκλάδων, ήταν ενθαρρυντική αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιξαν για περίπου ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι.

Στο α' μέρος η ομάδας του Γιώργου Μοστράτου παρουσιάστηκε ανταγωνιστική έχοντας ως στόχο να κλείσει τα επιθετικά ατού των τυπικά φιλοξενούμενων.

Με σωστή τακτική προσέγγιση εάν εξαιρεθεί το πρώτο εικοσάλεπτο οι Κυκλάδες είχαν καλό ρυθμό και προσπάθησαν να απειλήσουν.

Θα πρέπει να σημειωθεί ωστόσο ότι στο 14' ο Φέγγης έκανε χέρι ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι όμως ο Παπατριανταφύλλου αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α' μέρος ο διαιτητής Λεμπέσης απέβαλε τον Γιώργο Κάτρη για επικίνδυνο παίξιμο, με την απόφαση του Πειραιώτη ρέφερι να χαρακτηρίζεται το λιγότερο αυστηρή.

Στην επανάληψη παρότι το συγκρότημα του Γιώργου Μοστράτου έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο, στην πρώτη φάση που έκανε η ΕΠΣ Αθηνών στο 47' προηγήθηκε με γκολ του Διαμάντη. Το τέρμα αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο στο ματς αφού η Αθήνα πήρε ψυχολογία έναντι των Κυκλάδων με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει και το 0-1 να μείνει μέχρι τέλους.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Σέντρα Σκαϊλίδη ο Σπαθάρης δεν θα κάνει το σουτ όπως θα ήθελε και μπλοκάρει ο Ξαγοράρης.

5' Σουτ του Αθανασιάδη με διπλή προσπάθεια ο Ξαγοράρης παραχωρεί κόρνερ.

13 'Κερδίζει πέναλτι η ΕΠΣ Αθηνών σε χέρι του Φέγγη εντός περιοχής από προσπάθεια του Αθανασιάδη.

14' Αστοχεί ο Παπατριανταφύλλου.

16' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Διαμαντη η μπάλα άουτ.

24' Φάουλ Διαμάντη κεφαλιά Δάμη η μπάλα άουτ.

26' Φάουλ Διαμάντη κεφαλιά Σκαϊλίδη μπλοκάρει ο Ξαγοράρης

35 Αποβολή για την ΕΠΣ Κυκλάδων. Αποβάλλεται ο Κατρης για μαρκάρσιμα.

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ. Ο Διαμαντής με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 0-1

49' Σουτ του Μακρυωνίτη μετά την ασίστ του Γιαννακόπουλου εδιωξε ο Έξαρχος

51' Γύρισμα του Στεφάνου, ο Ξαγοράρης δεν κάνει καλή έξοδο όμως το σουτ του Διαμάντη περνάει άουτ.

55' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. Υπάρχει οφσάιντο ο Σκαϊλής.

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ (Γιώργος Μοστράτος) Ξαγοράρης, Ορφανός, Γιαουπάι, Ψαρράς, Φέγγης, Παντελαίος, Βαβμακούσης, Γιαννακόπουλος (56' Κουρέτα), Μακρυωνίτης (69' Κουκάς), Φιλιππούσης (63' Κυρίτσης), Κάτρης.

ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ (Τάσος Δημητρίου) Έξαρχος, Τσιρβούλης, Σκιαδαρέσης, Καλαϊζής, Δάμης, Κιργοτάσης, Αθανασιάδης, Παπατριανταφύλλου (45' Στεφάνου), Σκαϊλίδης (65' Τζήμας), Σπάθάρης, Διαμαντής.