Παρασκευή, 19 Μαΐου 2023 19:57

Θριαμβευτική πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό της Euroleague

Την πρόκριση του στον τελικό του Final Four της Euroleague πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε πίσω με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο με μία τρομερή ανατροπή στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να φτάσει στη νίκη με 76-62. Με Μπαρτσελόνα ή Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Κυριακής (21/5) για την τέταρτη ευρωπαϊκή κούπα.

Ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο ήταν σκιά του εαυτού του, προβληματίζοντας κυρίως με την επιθετική εικόνα του. Χαμένες βολές, νευρικές επιλογές και πολλά λάθη έφεραν τη Μονακό μπροστά με 41-29 στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν.

Ο Ολυμπιακός υπενθύμισε σε όλους ότι φέτος είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη, σκορπώντας τον τρόμο στη Zalgirio Arena.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με μπροστάρηδες τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Φαλ πραγματοποίησαν μία ανεπανάληπτη τρίτη περίοδο, ισοπεδώνοντας τη Μονακό.

Οι ερυθρόλευκοι κατάπιαν τους Μονεγάσκους, κάνοντας ένα ιστορικό επιμέρους σκορ τρίτου δεκαλέπτου 27-2! Ο Ολυμπιακός τα έβαζε όλα (σ.σ. μέχρι και τρίποντο με ταμπλό πέτυχε ο Λαρεντζάκης), η Μονακό δεν έβλεπε ούτε καν το καλάθι, με τους Πειραιώτες όχι μόνο να παίρνουν το προβάδισμα, αλλά να ξεφεύγουν με 13 πόντους (56-43) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη, αφού η Μονακό δεν ήταν ικανή ούτε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ, κομβικοί Παπανικολάου και Φαλ

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αλλά και του αγώνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, ωστόσο οι καθοριστικότεροι παίκτες των Πειραιωτών ήταν ο Φαλ και ο Παπανικολάου.

Ο πρώτος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, μετρώντας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο δεύτερος κατέθεσε την ψυχή του σε άμυνα και επίθεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Οκόμπο με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη).