Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 23:05

Euroleague: Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερή ανατροπή από το -16 και επικράτησε με 75-66 του Ερυθρού Αστέρα, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη μετά από 6 συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Έτσι οι «πράσινοι» βελτίωσαν το αρνητικό ρεκόρ τους σε 9-19 (νίκες-ήττες).

Με κορυφαίο τον Γιώργο Παπαγιάννη (17 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και παίκτη “κλειδί” τον Μαντζούκα, οι “πράσινοι” κλείδωσαν τους Σέρβους στην άμυνα μετά το 25ο λεπτό και έφθασαν τελικά εύκολα στη νίκη, παρότι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι στην επίθεση, με τον Παπαγιάννη να είναι ο μόνος θετικός και την ομάδα να σουτάρει 0/11 τρίποντα πριν “σπάσει” το αρνητικό σερί ο Γουίλιαμς. Στην άμυνα η εικόνα του “τριφυλλιού” ήταν πάντως καλή και το δεκάλεπτο “έκλεισε” με σκορ 17-9 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις μόνο από Παπαγιάννη και Γουίλιαμς στην επίθεση, αλλά κατάφερε να μειώσει και στο -5 (28-22). Η άμυνά του άρχισε όμως να “πελαγοδρομεί” στη συνέχεια και με τον Νέντοβιτς να φθάνει τους 12 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +13 στο ημίχρονο (42-29).

Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, φθάνοντας ακόμη και στο +16, αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, που με επιθετικό πλουραλισμό και τους Γουίλιαμς και Μαντζούκα στις θέσεις των ψηλών “έτρεξε” σερί 15-1 και έκανε ξανά ντέρμπι το ματς (55-52 υπέρ των Σέρβων στο 30′).