Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2023 16:13

10η θέση, εκεί που της αξίζει | Wolves 3-0 Liverpool: Match Review

Η Liverpool ήταν αποκαρδιωτική στο Molineux, ηττήθηκε κατά κράτος με 3-0 από τη Wolves και μας έδειξε ότι μπορεί να πέσει ακόμα πιο κάτω φέτος, καθώς πλέον βρίσκεται στη 10η θέση της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds τη Δευτέρα 13/2 (22:00) με την Everton στο Anfield για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Το ένα χαστούκι μετά το άλλο. Η Liverpool δεν έχει σηκώσει κεφάλι το 2023 και δείχνει να μην μπορεί να βρει τον τρόπο για να το κάνει. Αυτή τη φορά έχασε με κάτω τα χέρια (και) από τη Wolves στο Molineux με 3-0, μένοντας στους 29 βαθμούς και τη 10η θέση της βαθμολογίας (στο -11 από την τετράδα).

Το κατάφερε κι αυτό η Liverpool: Δέχτηκε 2 γκολ σε 12 λεπτά

Μπορεί οι «λύκοι» να ήταν στη ζώνη του υποβιβασμού όταν άρχισε το ματς, από τα πρώτα λεπτά όμως φάνηκε ότι θα βγουν από εκεί αφού δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα. Και το πήραν με δώρο της Liverpool. Στο 5ο λεπτό ο Matip έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Alisson μετά το γύρισμα του Hwang από δεξιά έκανε το 1-0 και στο 12ο λεπτό ο Dawson με δυνατό σουτ εντός περιοχής έγραψε το 2-0.

Οι Reds, με τον Klopp να παρακολουθεί απογοητευμένος από τον πάγκο, προσπάθησαν να αντιδράσουν μόνο στην έναρξη του δευτέρου μέρους, όπου έδειξαν να κυριαρχούν αλλά πάλι να ψάχνουν το επιτηδευμένο και να σπαταλούν ευκαιρίες. Κι αφού δεν βρήκε η Liverpool το γκολ, το βρήκε η Wolves με τον Neves στο 71ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Στη 10η θέση, επομένως, οι Reds, οι οποίοι θα βρεθούν και πιο χαμηλά αν δεν βρουν άμεσα λύση στα, όχι και λίγα, προβλήματα που αντιμετωπίζουν ως ομάδα εδώ και μήνες.

Οι συνθέσεις

Wolves: Sa; Semedo, Dawson, Kilman, Ait-Nouri (Jonny 84′); Lemina (Podence 83′), Neves, Nunes; Sarabia (Moutinho 60′), Cunha (Jimenez 60′), Hwang (Traore 42′)

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Gomez, Robertson (Tsimikas 85′); Bajcetic (Elliott 77′), Keita (Henderson 65′), Thiago (Milner 85′); Salah, Gakpo (Oxlade-Chamberlain 85′), Nunez