Τετάρτη, 17 Αυγούστου 2022 20:56

Διπλή ελληνική επιτυχία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου!

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ και ο Απόστολος Χρήστου ανέβηκαν στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο κολυμβητής του Άκη Οικονόμου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο. Ο 29χρονος αθλητής έκανε μία εξαιρετική κούρσα και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών για τρίτη σερί διοργάνωση.

Ο 29χρονος αθλητής είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στη Γλασκώβη του 2018 και το χάλκινο το 2021 στη Βουδαπέστη. Ο Γκολομέεβ τερμάτισε σε 21.75 δευτερόλεπτα, που είναι φετινό ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Μπέντζαμιν Πράουντ με χρόνο 21.58 δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λεονάρντο Ντεπλάνο από την Ιταλία με χρόνο 21.60 δευτερόλεπτα.

Λίγη ώρα αργότερα, ο Απόστολος Χρήστου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στα 100 μέτρα ύπτιο. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα, που πριν λίγα 24ωρα είχε κατακτήσει το χρυσό στα 50 μέτρα ύπτιο, τερμάτισε σε 52.24 δευτερόλεπτα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν με χρόνο 52.21 δευτερόλεπτα. Ο Γάλλος Γιοχάν Εντογιέ συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου με χρόνο 52.92 δευτερόλεπτα.