Κυριακή, 08 Μαΐου 2022 20:42

Εμφατική πεντάρα και φουλάρει για τον τίτλο η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 5-0 της Νιουκάστλ στο «Έτιχαντ» για την 36η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στην κορυφή με 86 βαθμούς έναντι 83 της Λίβερπουλ, με 3 αγωνιστικές να μένουν για το φινάλε.

Το βράδυ της Τετάρτης (4/5) η Μάντσεστερ Σίτι αποκλείστηκε με σοκαριστικό τρόπο από τη Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Champions League, δεχόμενη 2 γκολ σε 1 λεπτό στο φινάλε του 90λέπτου και ο Μπενζεμά στην παράταση έδωσε την πρόκριση στη Ρεάλ στον μεγάλο τελικό του Παρισιού με τη Λίβερπουλ (28/5).

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα καλούταν να αφήσει πίσω το σοκ του αποκλεισμού, υποδεχόμενη τη Νιουκάστλ στο «Έτιχαντ» για την 36η αγωνιστική της Premier League. Και τα κατάφερε περίφημα. Δίχως να δυσκολευτεί, η Σίτι επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Νιουκάστλ και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το μεγάλο… δώρο της Τότεναμ, η οποία έκανε ζημιά στη Λίβερπουλ το Σάββατο (7/5) με το 1-1 που πήρε στο «Άνφιλντ».

Πλέον, η Σίτι επέστρεψε στην κορυφή της Premier League με 86 βαθμούς και βρίσκεται στο +3 από τη Λίβερπουλ. Κι αυτά 3 στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Παράλληλα, μετά και το 3-0, η Σίτι έχει και το πάνω χέρι σε ό,τι αφορά και τη διαφορά γκολ, με το +68 (89-21) που έχει έναντι του +64 (87-23) της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ.

Οι Citizens ξεκίνησαν δυνατά και απείλησαν για πρώτη φορά στο 6′. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ, αλλά δεν ανησύχησε τον Ντουμπράφκα. Στο 8′ η Νιουκάστλ έχασε την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία. Ο Σεντ-Μαξιμέν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γουντ έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά δεν ήταν όσο δυνατή ήθελε, με τον Έντερσον να μπλοκάρει την μπάλα. Καμπανάκι κινδύνου για τη Σίτι.

Η Σίτι απάντησε στις ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Λαπόρτ έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε ψηλά την μπάλα.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 15′. Ο Ντε Μπρόινε έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Κανσέλο έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η πίεση της Σίτι απέφερε καρπούς στο 19′. Ο Γκουντογάν βρήκε με σέντρα στην περιοχή τον Γκουντογκάν, αυτός με το κεφάλι έδωσε στον Στέρλινγκ, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε από κοντά τον Ντουμπράφκα για το 1-0 των Citizens.

Η Νιουκάστλ προσπάθησε να αντιδράσει και σκόραρε με τον Γουντ στο 24′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Γκιμαράες που ήρθε σε επαφή με την μπάλα, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Σίτι συνέχισε να κυριαρχεί, έχασε ευκαιρίες με τους Κανσέλο (25′) και Γκουντογκάν (31′) και βρήκε το δεύτερο γκολ στο 38′. Ο Γκουντογκάν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ντουμπράφκα δεν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα και στη συνέχεια ο Λαπόρτ από κοντά σημείωσε το 2-0 για την ομάδα του Πεπ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο. Η Σίτι συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και στο 61′ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Ρόδρι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 3-0.

Η Σίτι δεν σταμάτησε να σκοράρει ούτε στις… καθυστερήσεις. Ο Γκρίλις έδωσε στον Ζιντσένκο, αυτός βρήκε τον Φόντεν, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-0 στο 90′, ενώ ο Στέρλινγκ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Ζιντσένκο, Ντιας (46’ Φερναντίνιο), Λαπόρτ, Γκιντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Γκρίλις, Ζέσους (63’ Φόντεν)

Νιουκάστλ: Ντουμπράβκα, Μπερν, Κραφτ (69’ Τρίπιερ), Λασέλς, Τάργκετ, Αλμιρόν (79 Μέρφι), Σεν Μαξιμέν, Γκιμαράες Λόνγκσταφ, Γουντ (69’ Γουΐλσον), Ζοέλιντον