Κυριακή, 08 Μαΐου 2022 18:43

Ισοφάρισαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού σε 2-2 και βάζουν «φωτιά» στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός, έπειτα από το break στο ΣΕΦ την περασμένη Πέμπτη, κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες του, αυτή την φορά επικρατώντας του Ολυμπιακού με 61-53 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 2-2.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς μια απο τις δύο να κατάφερει να πάρει διαφορά ασφαλείας για το μεγαλύτερο διάστημα, σε ένα κανονικό ντέρμπι, με το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη να είναι αυτό που τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, διαμορφώντας έτσι νέα δεδομένα στη σειρά.

Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη (11/5) στο ΣΕΦ, έκει όπου ο Ολυμπιακός θα κοιτάξει να πάρει ξανά κεφάλι, πριν επισκεφθεί και πάλι το «Παύλος Γιαννακόπουλος», με στόχο την τέταρτη νίκη και φυσικά τον τίτλο.

O αγώνας

Με αρκετά υψηλό ρυθμό, αλλά με χαμηλό σκορ στα τρία πρώτα λεπτά, ξεκίνησε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε κοντινή απόσταση. Όλα αυτά πριν αναλάβει δράση η Ριντ, η οποία με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε τις πράσινες στο 10-6, τις οποίες το πρώτο δεκάλεπτο της βρήκε μπροστά με +7 (17-10).

Ωστόσο στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι ερυθρόλευκες έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 10-0, όχι μόνο «ψαλίδισαν» την διαφορά αλλά βρέθηκαν και στο +3 (17-20).

Ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ κοντά στο καλάθι, ενώ οι πράσινες μέχρι και το 14’ έγραψαν πόντους μόνο από τη γραμμή με τη Ριντ (21-22), με τις βολές να είναι 29-9! υπέρ του Παναθηναϊκού. Στο διάστημα που απέμενε μέχρι και το ημίχρονο, οι δυο τους «μοιράστηκαν» τον χρόνο και με εκατέρωθεν ξεσπάσματα διαμόρφωσαν το 31-31 με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο της Αλεξανδρή και εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ στα οποία κυριάρχησε κατά κράτος (8 έναντι 1 σε εκείνο το σημείο), προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (35-38), ενώ στο 26΄η Ριντ ισοφάρισε ξανά σε 40-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater της Λύμουρα, για το 46-42 με τις πράσινες να μπαίνουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στο +4.

Εκεί, η πίεση των παικτριών του Ζίμπαρτς υποχρέωσε σε λάθη τον Παναθηναϊκό και με Σταμάτη και Νικολοπούλου έβαλε και πάλι σε νέα αφετηρία το ματς (46-46) στο 32′.

Η Χολμς ήταν εκείνη που αποδείχθηκε καθοριστική για την ομάδα της, και με 2 εύστοχες βολές και ένα κλέψιμο που μετουσίωσε σε λέι απ έδωσε ανάσα 3 πόντων (56-53). Μια διαφορά που διατήρησαν οι γηπεδούχες φτάνοντας στη νίκη με 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 23 (6/11 δίποντα, 11/ 11 βολές, 17 ριμπάουντ), Φιτζέραλντ 19 (5/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα (2), Μπουντούρη, Χολμς 7 (5 κλεψίματα), Χατζηνικολάου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13 (4/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 7 (1), Σταμάτη 6 (6 ασίστ), Αλεξανδρή 3 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8 (5 ασίστ), Δίελα, Βίτολα 10 (5/8 δίποντα), Χάμπλιν 6 (3/6 δίποντα)